Dve explózie otriasli istanbulským letiskom, najmenej 41 ľudí neprežilo

29.06.2016 19:37 Noviny.sk Zahraničie

Dve explózie otriasli istanbulským letiskom, najmenej 41 ľudí neprežilo

ISTANBUL / Dve silné explózie otriasli letiskom Atatürk v tureckom Istanbule. Bombový útok troch samovražedných atentátnikov si vyžiadali najmenej 41 obetí a približne 230 ľudí utrpelo zranenia. Informovali o tom turecké médiá s odvolaním sa na ministra spravodlivosti a ďalších činiteľov.

Svedok tvrdí, že z parkoviska na letisku bolo počuť aj streľbu. Taxíky prevážali z letiska ľudí do nemocníc.

Na letisko, ktoré je jedenástym najvyťaženejším na svete, dorazili desiatky sanitiek a áut bezpečnostných zložiek.

Desiatky obetí

Istanbulský guvernér v stredu oznámil, že počet obetí stúpol na 41. Zranenia utrpelo 230 ľudí.

Tento údaj podľa agentúry DPA nezahŕňa troch samovražedných atentátnikov, ktorí tiež pri utorkovom útoku zomreli.

Guvernér Istanbulu v stredu okolo obeda oznámil, že zo 41 obetí identifikovali 37. Devätnásť tiel už predali rodinným príslušníkom. Z viac než 230 zranených ich 130 zostáva v nemocnici.

Agentúra Reuters napísala, že prezident Recep Tayyip sa pre atentát zišiel na mimoriadnom stretnutí s premiérom a vedením tureckých ozbrojených síl.

Streľba z pušiek

Minister spravodlivosti uviedol, že na kontrolnom stanovišti medzinárodného terminálu strieľali útočníci z automatických pušiek Kalašnikov. Policajti podľa jeho slov paľbu opätovali. 

Samovrahovia podľa svetových agentúr bomby odpálili pred kontrolným stanovišťom. Agentúra AP tvrdí, že tak urobili potom, čo na nich začali strieľať policajti.

V tureckom Beleku sa nachádza redaktorka Alexandra Pavlovič-Hinková, ktorá dovolenkuje s finalistkami Miss. Opísala nám atmosféru z letoviska:

Silná streľba

Podľa tureckej agentúry DHA išlo o teroristické útoky, ktoré sa odohrali na dvoch rôznych miestach letiska.

Zdroj: SITA

Z miest explózií podľa tamojších médií bolo počuť silnú streľbu. Na záberoch zverejnených na sociálnych sieťach vidno vybiehať z budov ľudí v panike.

Podľa tureckého premiéra Binaliho Yildirima sa na základe doterajších zistení zdá, že za masakrou na jednom z najrušnejších letísk v Európe stojí radikálne hnutie Islamský štát.

Ukrajinka i Arabi

Turecké úrady zatiaľ uvádzali 36 obetí. Tie už identifikovali a medzi nimi je 23 Turkov. Medzi cudzincami je päť občanov Saudskej Arábie, dvaja Iránčania, Tunisan, Uzbek, Číňan, Iránec, Ukrajinka a Jordánec. Tri obete majú dvojité občianstvo.

Zdroj: TV JOJ

Podľa predstaviteľov letiska po útoku niektoré lety odklonili. Turecké aerolinky zrušili v stredu 340 letov, ktoré mali pristáť či odletieť z Ataturkovho letiska. Prevádzku letiska zatiaľ len čiastočne obnovili.

Turecko sa v uplynulom období stalo opakovane terčom útokov extrémistov, väčšinou spájaných s aktivistami kurdských militantov alebo skupiny Islamský štát.

Istanbulským letiskom otriasli explózie:

Zdroj: noviny.sk, Reuters, SITA, ČTK, CNN Turk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:15 Byť zdravý je výhra
20:25 Šport
19:30 Profesionáli II.
20:30 Kingsman: Zlatý kruh
23:30 Na nože
19:00 Súdna sieň
20:10 Myšlienky vraha VII.
20:55 Kosti
19:35 Arthur a Minimojovia
20:00 Z rozprávky do rozprávky
20:10 Macko Uško
18:35 Tvoje tvář má můj hlas
20:15 Sbohem, královno
22:10 Hotel Artemis