David Cameron sa vzdá premiérskeho kresla, dôvodom je brexit

24.06.2016 10:03 Noviny.sk Zahraničie
David Cameron sa vzdá premiérskeho kresla, dôvodom je brexit Zdroj: SITA
LONDÝN / Británia potrebuje po rozhodnutí voličov o vystúpení z Európskej únie nové vedenie, povedal v piatok premiér David Cameron. Svoju funkciu opustí na jeseň. Ministerský predseda to povedal v prejave pred svojím sídlom na Downing Street. O jeho nástupcovi rozhodne októbrová konferencia Konzervatívnej strany.

Cameron bojoval v kampani za zotrvanie Británie v Únii, jeho výzvy ale Briti nepočúvali.

"Nemyslím, že by bolo správne, aby som bol kapitánom, ktorý sa pokúsi viesť našu krajinu do jej ďalšieho cieľa," povedal novinárom Cameron s tým, že je pyšný na šesť rokov, počas ktorých krajinu viedol.

Hlasy za stabilitu

Časť zákonodarcov Cameronovej Konzervatívnej strany pritom v prvých hodinách podporila jeho zotrvanie vo funkcii. "Teraz potrebujeme stabilitu. Áno, mal by zostať," odpovedal na otázku o Cameronovom budúcnosti popredný konzervatívny poslanec Andrew Bridgen, ktorý bol v kampani zástancom brexitu, teda vystúpenia z EÚ.

Hlasy proti Cameronovi

K odstúpeniu premiéra naopak vyzval vodca protieurópske Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage, pre ktorého je výsledok referenda veľkým víťazstvom.

Vládu by podľa neho mal zostaviť niektorý zo zástancov brexitu medzi konzervatívcami, napríklad súčasný minister spravodlivosti Michael Gove alebo bývalý londýnsky starosta Boris Johnson. Cameronova rezignácia bola tiež požiadavkou bývalého prvého ministra Škótska Alexa Salmonda, podľa ktorého brexit oprávňuje Škótov k ďalšiemu referendu o nezávislosti na Británii.

Cameron britských občanov uistil, že sa ich v najbližšej dobe nedotknú žiadne zásadné zmeny, a vyhlásil, že budúce vzťahy s EÚ bude krajina ešte len riešiť.

Zdroj: noviny.sk, s využitím agentúry ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:50 Policajti v akcii
10:55 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
10:30 Zlato v garáži II.
11:05 Plus Mínus
11:55 Profesionáli II.
10:10 ZOO
11:45 Nákupné maniačky
13:05 Skutočné príbehy
10:40 Matematické príšerky II.
10:45 Pat a Mat
10:55 Zabi nudu!
09:30 Malí letci
11:20 Gagarin
13:25 Ztracená dívka