Oficiálne výsledky sú na svete, vyhrali stúpenci brexitu

24.06.2016 20:09 Noviny.sk Zahraničie

Oficiálne výsledky sú na svete, vyhrali stúpenci brexitu

LONDÝN / Britskí voliči vo štvrtkovom referende rozhodli, že Británia po viac ako 40 rokoch vystúpi z Európskej únie. Po sčítaní hlasov vo všetkých 382 obvodoch sa pre brexit (odchod z únie) vyslovilo 51,9 percenta voličov, zatiaľ čo v EÚ chcelo zotrvať necelých 48,1 percenta.

Britská libra reagovala poklesom voči doláru na tridsaťročné minimum, oslabilo aj euro a klesli ceny ropy. Vodca protieurópskej strany UKIP Nigel Farage vyzval premiéra Davida Camerona k odstúpeniu, podstatná časť vládnych konzervatívcov však chce, aby šéf vlády pokračoval. Protieurópski politici z Francúzska a Holandska požadujú vypísanie referend vo svojich krajinách.

Pre brexit sa vyslovilo vyše 17,4 milióna Britov, zatiaľ čo proti hlasovalo 16,1 milióna. Odchod z EÚ podporili najmä vidiecke oblasti Anglicka a tiež menšie mestá. Naopak obyvatelia veľkých miest boli proti, avšak nie v tak silnej miere, ako sa predpokladalo. Prakticky celé Škótsko hlasovalo pre zotrvanie v EÚ, baštou brexitu sa naproti tomu stal Wales.

Vysoká účasť

Britského referenda sa zúčastnilo spolu 72,2 percenta voličov, čo je o šesť percentuálnych bodov viac, než koľko prišlo k minuloročným voľbám. Vysoká účasť bola v Anglicku, naopak pomerne málo ľudí prišlo voliť v Škótsku a Severnom Írsku, v ktorých ľudia hlasovali pre zotrvanie v EÚ. Škótski nacionalisti už dali najavo, že sa budú usilovať o nové referendum o nezávislosti na Británii, ktoré by im umožnilo opätovné pristúpenie k EÚ.

Farage označil dnešok za "deň britskej nezávislosti" a sa stúpenci už oslavoval víťazstvo, zatiaľ čo Cameron chce k národu prehovoriť v najbližších desiatkach minút.

Úspech

Vodcovia protieurópskych strán vo Francúzsku a Holandsku Marine Le Pen a Geert Wilders označili výsledok britského hlasovania za úspech a vyzvali na vypísanie obdobných referend vo vlastných krajinách.

Libra v reakcii na brexit klesla na najnižšiu úroveň od roku 1985 a ocitla sa pod hranicou 1,35 dolára. Prepadlo sa aj euro, ktoré k doláru kleslo o štyri percentá. Svetové ceny ropy poklesli pre brexitu o šesť percent.

Briti hlasovali za brexit, pozrite si reportáž: 

Zdroj: noviny.sk, s využitím agentúry ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:05 Súdna sieň
05:50 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:00 Nákupné maniačky
05:50 Policajti v akcii
06:40 Prvé oddelenie II.
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:55 Rande naslepo
09:05 Velký draft
11:05 Lovci dinosaurů