Británia sa po víťazstve brexitu chystá na politické zemetrasenie

24.06.2016 20:12 Noviny.sk Zahraničie

Británia sa po víťazstve brexitu chystá na politické zemetrasenie

LONDÝN / Británia sa v piatok prebudila a zistila, že sa vo štvrtok rozhodla odísť z Európskej únie. Výsledok referenda, ktorý miestni komentátori označujú ako zemetrasenie, bude mať ďalekosiahle dôsledky pre Britániu i pre Európsku úniu.

Aj keď ešte neboli vyhlásené oficiálne výsledky, už teraz je jasné, že stúpenci členstva v EÚ prehrali. Británia sa tak stane prvou krajinou, ktorá z Európskej únie odíde. Na rozhodnutie ihneď zareagovali menové trhy a poslali libru na najnižšiu úroveň za posledných viac ako 30 rokov.

Prvé odhady po uzavretí volebných miestností ukazovali vo štvrtok večer na víťazstvo Remain (Zostať). Počas noci ale s ďalšími výsledkami bolo jasné, že takzvaný brexit má navrch vo väčšine Anglicka a tiež vo Walese a že smeruje k relatívne jasnému víťazstvu.

Ako prvý slávil "deň nezávislosti" šéf Strany nezávislosti Spojeného kráľovstva (UKIP) Nigel Farage. Politickí komentátori pripomínajú, že sa sedemkrát neúspešne snažil o zvolenie do britského parlamentu, ale teraz je zodpovedný za zmenu kurzu britskej histórie.

Veľká polarizácia Británia

Premiér David Cameron vlani pred voľbami sľúbil referendum pre tlak euroskeptického krídla svojej strany, ktoré zase bolo pod tlakom práve UKIP. Pôvodne vnútropolitický a vnútrostranícky politický gambit Davida Camerona tak odhalil veľkú polarizáciu Británie a ukázal na obavy spoločnosti z imigrácie a z ekonomických problémov.

Politickí komentátori nešetria silnými slovami. Komentátor BBC Nick Robinson uviedol, že výsledok je najbližšie tomu, čo by sa dalo označiť ako revolúcia. Pripravte sa na politický a finančný zmätok, aký ste ešte nezažili, tvrdí ekonomický komentátor televízie ITV Robert Peston, podľa ktorého možno očakávať reakciu britskej centrálnej banky.

City je v šoku

The Guardian píše, že finančné stredisko City je v šoku po tom, čo investori ešte len spracovávajú správu, že Británia odchádza z EÚ. Podobné pocity zrejme prevládajú aj v kuloároch vládnej štvrti Westminsteru. To sa nemalo stať, povedal televízii Sky News nemenovaný vládny zdroj.

Odporcovia aj stúpenci brexitu sa zhodujú, že ide o bezprecedentné rozhodnutie historických rozmerov. Kým euroskeptici oslavujú, druhá strana sa obáva dôsledkov. Je to hrozný deň pre Britániu, môže to byť katastrofa pre nás i pre svet, povedal čelný labouristický poslanec Keith Vaz. Podľa neho sa voliči rozhodovali predovšetkým emotívne bez ohľadu na názor väčšiny ekonómov a ďalších expertov, ktorí varovali pred dôsledkami brexitu.

Pozrite si analýzu z Novín o 17tej:

Z hľadiska Británie sa teraz čaká na niekoľko vecí. Na vyhlásenie premiéra Camerona, ktoré by mohlo napovedať aj o jeho politickej budúcnosti. Prevažujú názory, že on aj minister financií George Osborne budú musieť odísť, aj keď zrejme nie hneď.

Budúcnosť Škótka a Severného Írska

Otázniky sa tiež objavujú okolo budúcnosti Škótska a Severného Írska. Šéf poslancov Škótskej národnej strany Angus Robertson už povedal, že víťazstvo brexitu spustí ústavnú krízu, pretože Škótsko hlasovalo pre zotrvanie v únii. Už skôr škótski predstavitelia pripomínali, že takáto situácia povedie k ďalšiemu referendu o škótskej nezávislosti. Niektorí predstavitelia republikánskej strany Sinn Féin už tiež požadovali hlasovanie o tom, či Ulster zostane v Británii.

Rovnako ako pri minuloročných parlamentných voľbách sklamali agentúry pre výskum verejnej mienky. Väčšina z nich ukázala v posledných dňoch náklonnosť k víťazstvu Remain a neodhadla celkom presvedčivé víťazstvo brexitu.

V minulosti opustili európsky blok Alžírsko a Grónsko, ich prípad sa však nedáva porovnávať s Britániou. Alžírsko odišlo z predchodcu EÚ, Európskych spoločenstiev (ES) v roku 1962, keď získalo nezávislosť od Francúzska. Grónsko vystúpilo z ES v roku 1985 po referende. Tiež Grónsko bolo členom ES ako súčasť Dánska, ale v roku 1979 získalo vnútornú samosprávu.

Spôsobí brexit ďalšie rozkoly?

Zdroj: noviny.sk, s využitím ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:25 Šport
20:30 Najlepšie počasie
19:25 Profesionáli VIII.
20:30 Wasabi
22:30 Česko Slovensko má talent ...To naj
20:10 Myšlienky vraha IX.
21:00 9-1-1 III.
21:55 9-1-1 III.
20:10 Macko Uško
20:25 Krtko
20:35 Ovečka Shaun VI.
20:15 Fakjů pane učiteli 3
22:25 Tajemství v nás
00:00 Volyň