Prieskum The Independent: Prívrženci odchodu Británie z EÚ majú navrch

Prieskum The Independent: Prívrženci odchodu Británie z EÚ majú navrch

BRATISLAVA/LONDÝN / Stúpenci brexitu, teda odchodu Veľkej Británie z Európskej únie začali mať výrazne navrch. Až doteraz rozhodovali desatinné miesta, ale karta sa výrazne naklonila. Tí, čo chcú odísť majú náskok desať percent oproti tým, ktorí chcú zostať. Hovorí o tom najnovší prieskum pre denník The Independent.

Pozornosť svetových médií sa aj naďalej sústreďuje na Veľkú Britániu. Pokiaľ si tamojší obyvatelia vyberú možnosť odchodu, musia tak urobiť do dvoch rokov. "Ak Briti nevystúpia, budeme musieť implementovať okamžite dohodu medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou. Ak vystúpia, ani pán Boh nevie, čo bude," uviedol pred pár dňami slovenský premiér Robert Fico. 

Vtedy ešte neboli známe výsledky najnovšieho prieskumu pre The Independent. Ten výrazne nahráva tým, ktorí by chceli Úniu opustiť. Za posledný rok ide o najvýraznejší, desaťpercentný náskok stúpencov brexitu.

"Bude to problém pre Britániu z pohľadu jednotného trhu a z pohľadu mnohých ďalších vecí, ktoré si dnes tí, ktorí sú za vystúpenie z Únie, ani v Británii možno neuvedomujú," povedala europoslankyňa Monika Flašíková Beňová.

Euromašinéria

Ak by Briti už o necelé dva týždne v referende povedali, že chcú odísť, nasledovala by euromašinéria. Dohodu o vystúpení schvaľuje kvalifikovaná väčšina v Rade, kde sú zastúpené všetky štáty. Ak by aj väčšina štátov s odchodom Britov nesúhlasila, nemala by šancu.

"Musí dôjsť k uzavretiu dohody, ak by k uzavretiu dohody nedošlo, prestanú sa zmluvy na tento daný štát aplikovať," uviedol expert na právo EÚ Viliam Karas.

Špeciálny status k Únii

Podľa odborníka to potom bude fungovať ako so Švajčiarskom, ktoré má špeciálny status vo vzťahu k Únii. Británia bude mať dva roky na to, aby si dohodla nové pravidlá o voľnom pohybe ľudí, či obchodu. A potom sa z Britov stanú de facto cudzinci.

Pozrite si priloženú reportáž:

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:55 Krimi
07:25 Noviny TV JOJ
08:15 Labková patrola III.
06:10 Kutyil s.r.o. II.
07:15 Kutyil s.r.o.
08:20 Miláčikovo
06:55 Rodinné záležitosti
08:30 Prvé oddelenie
08:55 Prvé oddelenie
06:55 Matematické príšerky I.
07:20 Krtko
07:55 Malí fidlikanti
05:40 Mrkáček Bill
07:25 Tom Sawyer
09:25 Kincsem