Oblačno
Bratislava
Vieroslava
30.3.2023
Istanbulská Hagia Sofia. Moslimovia chcú z múzea opäť mešitu
Zdielať na

Istanbulská Hagia Sofia. Moslimovia chcú z múzea opäť mešitu

ISTANBUL / Niekoľko tisíc moslimov z rôznych častí Turecké sa v sobotu ráno zhromaždilo pred istanbulským chrámom Božej Múdrosti (Hagia Sofia) a požadovalo, aby sa z tejto kultúrnej pamiatky stala mešita. Pôvodne byzantský chrám bol mešitou do tridsiatych rokov 20. storočia. Potom z neho vtedajší vodca Mustafa Kemal Atatürk urobil múzeum.

"V mene stoviek tisíc veriacich požadujeme, aby sme sa mohli modliť vo vnútri mešity Hagia Sofia," vyhlásil predseda Združenia anatolskej mládeže Salih Turhan.

Spoločná modlitba

Moslimovia sa v sobotu ráno o štvrtej miestneho času spoločne pomodlili pred chrámom. Organizácia Združenie anatolskej mládeže zorganizovala zhromaždenie pri príležitosti 563. výročia dobytia Istanbulu (vtedy Konštantinopolu) osmanskými Turkami, ktoré pripadne na nedeľu.

Monumentálny chrám postavený v 6. storočí, v ktorom boli korunovaní byzantskí cisári, sa zmenil na mešitu po dobytí Konštantinopola Turkami v 15. storočí. Počas laického režimu Mustafu Kemala Atatürka ho odsvätili a zmenili na múzeum, ktoré teraz ročne navštívi viac ako tri milióny turistov. Od roku 1985 je na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Islamizácia tureckej spoločnosti

Už niekoľko rokov sa objavujú v médiách volania niektorých oficiálnych predstaviteľov po tom, aby bol chrám Hagia Sofia opäť zmenený na mešitu.

Turecké vládna Strana spravodlivosti a rozvoja, ktorá je pri moci od roku 2002, býva kritizovaná za to, že sa napriek proklamáciám o sekularizme snaží nenápadne islamizovať tureckú spoločnosť. Prijatý bol napríklad zákon sťažujúci prístup k alkoholu, regulované sú aj komunikačné siete a výnimočne nie sú ani tresty za "rúhanie" pre kritiku proroka Mohameda.

Turecko je krajina, ktorá ukrýva aj jeden z divov sveta, pozrite si archívnu reportáž:

Zdielať na

Najčítanejšie správy