Fico zle odhadol nálady verejnosti, píše americká AP

06.03.2016 01:08 Noviny.sk Zahraničie

Fico zle odhadol nálady verejnosti, píše americká AP

BRATISLAVA, WASHINGTON / Ľavicová vládnuca strana Smer-SD vedie v parlamentných voľbách na Slovensku, ale bude musieť nájsť koaličných partnerov, aby mohla vytvoriť väčšinovú vládu. Tak označila prvé výsledky výstupných prieskumov voličských preferencií tlačová agentúra AP.

Agentúra pripomenula, že strana Smer-SD premiéra Roberta Fica, ktorá založila svoju kampaň na protiimigračných náladách, získala 27,3 percenta hlasov a 45 miest v 150-člennom parlamente.

AP: Neonacistický vodca

Podľa AP ide o pokles voličskej podpory od volieb 2012, keď Smer-SD dostal 44,4 percenta hlasov a bol schopný vládnuť sám. Agentúra upozornila, že až deväť strán by sa podľa exit pollu dostalo do parlamentu, vrátane strany zastupujúcej etnických Maďarov a ďalšej na čele s neonacistickým vodcom.

Podľa správy AP premiér Fico zle odhadol nálady verejnosti, keď sa príliš zameral na otázky migračnej krízy v Európe a menej na samotné problémy na Slovensku.

Belga: Strata väčšiny

Belgická tlačová agentúra Belga rovnako s odvolaním sa na exit poll skonštatovala, že odstupujúci premiér Sloevnska vyhral parlamentné voľby s 27,30 percenta hlasov, pričom však stratil absolútnu väčšinu v parlamente.

Belga upozornila, že na druhom mieste sa ocitla liberálna SaS s 13,30 percenta hlasov a konzervatívci zo subjektu OĽaNO-NOVA majú 11,20 percenta hlasov. Belga už v predošlej správe o voľbách na Slovensku pripomenula, že Fico by sa pri pokuse o zostavenie svojej tretej vlády musel spojiť s SNS, ako to už urobil v rokoch 2006 a 2010 alebo nájsť si nových koaličných partnerov v stredo-pravicovom politickom spektre.

BBC: Protimigrantský Fico

Slovenský premiér Robert Fico vyhral voľby so zníženou väčšinou v parlamente, píše britská BBC. Odvoláva sa pritom na exit polly zverejnené po uzavretí volebných miestností. BBC charakterizuje Fica ako "protimigrantského" a všíma si jeho kampaň, počas ktorej Fico vyhlásil, že nepripustí ani jedného moslimského migranta. Predsedu Smeru-SD BBC označuje ako známeho populistickými opatreniami, ako napríklad cestovanie vlakom zadarmo pre študentov a dôchodcov.

Exit polly prisudzujú Ficovi víťazstvo v rozmedzí 27 až 31 percent, čo je prudký pokles oproti 44 percentám, ktoré Smer-SD získal vo voľbách v roku 2012. Zároveň však predpovedajú vstup strany Ľudová strana Naše Slovensko do parlamentu. Stranu BBC opisuje ako krajne pravicovú, ktorú vedie bývalý neonacista a súčasný predseda samosprávneho kraja Marián Kotleba. Výsledky exit pollov šokovali krajinu, dodáva spravodajca BBC.

Reuters: Rozdrobený parlament

Pokles mandátov Smeru-SD a nárast opozičných strán vrátane krajne pravicových militantov môže vyústiť v rozdrobený parlament a skomplikovať zostavenie vlády, predpovedá agentúra Reuters. Hoci sa Ficove straty dali očakávať, exit polly ukazujú, že môže mať ťažkosti so zostavením koalície s väčšinou v parlamente. Silné výsledky stredopravicových strán môžu znamenať šancu zostaviť širokú protificovskú koalíciu, ktorá by mohla zmierniť protimigrantskú rétoriku, mieni Reuters.

Pozrite sa, ako volili lídri politických strán:

Zdroj: noviny.sk/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Bez servítky
06:20 Noviny TV JOJ
07:00 Krimi
05:35 Kinosála
06:00 Kutyil s.r.o.
07:15 Kutyil s.r.o.
05:30 Premeny domov na Havaji
05:50 Rodinné záležitosti
07:25 Prvé oddelenie
05:00 Zabi nudu! II.
05:05 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:05 Hledá se Yetti
06:50 Šachový princ
08:45 Příběh mořské panny