Skoro jasno
13°
Bratislava
Levoslav
2.10.2022
Nemecko poslalo nelegálnych migrantov späť do Afganistanu
Zdielať na
Zahraničie

Nemecko poslalo nelegálnych migrantov späť do Afganistanu

BERLÍN / Nemecko poslalo prvým špeciálnym letom do Afganistanu skupinu 125 Afgancov, ktorí v krajine žili nelegálne. Charterový let v stredu pristál v Kábule. Všetci Afganci opustili krajinu dobrovoľne.

Afganci sú po Sýrčanoch na druhom mieste v počte utečencov vstupujúcich do Nemecka. Z viac ako milióna utečencov, ktorí minulý rok prišli do krajiny, bolo asi 428 500 zo Sýrie a 154 tisíc z Afganistanu.

Nemecké ministerstvo vnútra oznámilo, že aj napriek neistej situácii v Afganistane je tam dosť bezpečných oblastí, kde sa odmietnutí žiadatelia o azyl môžu vrátiť, Podľa kritikov ale Afganistan bezpečnou krajinou nie je.

Pomoc vlasti

Minulý rok v októbri nemecký minister vnútra Thomas de Maiziére informoval, že nemecká vláda a ďalšie západné štáty investujú milióny dolárov rozvojovej pomoci do Afganistanu, vyslali tam vojakov a policajtov na výcvik afganských bezpečnostných síl a afganská vláda súhlasí s Berlínom, že by Afganci mali zostávať vo vlasti a pomáhať pri jej obnove. 

Nemecko minulý rok vrátilo do krajiny pôvodu 21 tisíc neúspešných žiadateľov o azyl, teda dvojnásobok oproti roku 2014.

Ďalších 37 tisíc odmietnutých prisťahovalcov odišlo z krajiny dobrovoľne, z nich 90 percent tvorili občania Kosova, Albánska a Srbska.

Ďalšie státisíce

Podľa aktuálnych údajov ostáva v Nemecku asi 200 tisíc ľudí, ktorí by mali krajinu opustiť. Tri štvrtiny z nich mali status trpiacich osôb a úrady ich v dohľadnej dobe neplánujú vrátiť do vlasti. Ostatných 50 tisíc ľudí ale malo krajinu opustiť, hrozí im preto nútená repatriácia.

Viacerí utečenci, ktorí prišli do Nemecka, sú sklamaní. Očakávali viac. Pozrite si reportáž:

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie