Rakúsko trvá na strope, Angela Merkel rozpory s Viedňou nevidí

19.02.2016 10:02 Noviny.sk Zahraničie

Rakúsko trvá na strope, Angela Merkel rozpory s Viedňou nevidí

BRUSEL / Rakúsky kancelár Werner Faymann uistil, že Rakúsko svoju ročnú kvótu na prijímanie migrantov nezruší. Nemecká kancelárka Angela Merkel ale vyhlásila, že je s rakúskym proťajškom v otázke utečencov v zhode, aj keď rakúske opatrenie mnohých prekvapilo.

Faymann uistil, že Rakúsko svoje nedávne rozhodnutie prijať za rok nanajvýš 37 500 utečencov nezruší. Európska komisia totiž považuje krok Viedne za protiprávny.

"Nebudeme rušiť akékoľvek rozhodnutie," povedal podľa agentúry APA Faymann v noci z štvrtka na piatok na záver rokovania o utečeneckej kríze na bruselskom summite. "Nikto nám nebude hovoriť, že 37 500 je málo," povedal.

Prechádzanie utečencov

Kancelár zdôraznil, že v Rakúsku vlani zažiadalo o azyl viac ľudí než vo Francúzsku a Taliansku a že alpská republika nemôže zaisťovať právo na azyl za celú Európu.

Na otázku, či Rakúsko bude naďalej cez svoje územie púšťať utečencov, Faymann odpovedal, že bude vpúšťať tých, ktorých príjmu iné krajiny, ako Nemecko a Švédsko.

Zdroj: SITA

"Veď my budeme tiež počítať s tým, že Slovinsko nechá prejsť tých, ktorých príjmeme my," povedal Faymann. Podľa neho by boli migranti spravodlivo rozdelení, keby všetci prijali rovnaké rozhodnutie ako Rakúsko.

Denný strop

Viedeň tento týždeň stanovila tiež denný strop na prijímaní utečencov. Denne je ochotná ich vpúšťať nanajvýš 3 200 a na hraniciach vybavovať maximálne 80 žiadostí o azyl.

Nemecká kancelárka Angela Merkel povedala, že je s Faymannom v utečeneckej otázke naďalej v zhode. Rozhodnutie Viedne stanoviť ročný i denný limit síce podľa nej "mnohých prekvapil, najmä na balkánskej trase", ale zároveň ukázalo nutnosť nájsť spoločné riešenie na základe dohody Únie s Tureckom.

Prijatie žiadostí

Kancelárka pritom odmietla interpretáciu unijných diplomatov, podľa ktorých jej vláda tlačí Rakúsko k tomu, aby bránilo vo vstupe do krajiny tým migrantom, ktorí majú ako cieľovú krajinu Nemecko. Berlín vraj tiež od Viedne nepožaduje zrušenie horných limitov.

Zdroj: SITA

Podľa štvrtkových informácií eurokomisár pre migráciu Dimitris Avramopulos v liste adresovanom rakúskej vláde upozornil, že plán Rakúska obmedziť počet utečencov prichádzajúcich do krajiny aj počet prijímaných žiadostí o azyl je protiprávny.

Rakúsko podľa eurokomisára musí prijať všetky žiadosti podané na jeho území alebo na jeho hraniciach. Rakúsko ale vzápätí uviedlo, že avizované limity začne aj napriek kritike Bruseli uplatňovať od piatka 19. februára.

Viacerí utečenci, ktorí prišli do Nemecka, sú sklamaní, pozrite si archívnu reportáž:

Zdroj: noviny.sk, s využitím agentúry ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

12:40 V siedmom nebi
15:20 S pravdou von
16:45 Hoď svišťom
14:30 Nezvyčajné domovy
15:30 Moja mama varí lepšie ako tvoja
16:35 Moja mama varí lepšie ako tvoja
14:45 Vražedné čísla I. + II.
15:45 Stratené duše IV.
16:45 Stratené duše IV.
15:00 Sníček a Dúhalka
15:15 Strážca vesmíru Roger
15:25 Máša a medveď III.
14:55 Tajemná zahrada
16:45 Asterix a tajemství kouzelného lektvaru
18:20 Pompeje