Vladimir Putin telefonoval s Barackom Obamom, zhodli sa na prímerí v Sýrii

14.02.2016 11:19 Noviny.sk Zahraničie

Vladimir Putin telefonoval s Barackom Obamom, zhodli sa na prímerí v Sýrii

MOSKVA / Ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký proťajšok Barack Obama v nedeľu v telefonickom rozhovore ocenili nedávne rokovania o Sýrii v Mníchove. Podporili tiež snahu o začatie prímeria v krajine zmietanej občianskou vojnou.

Obaja štátnici podľa ruskej strany sa zhodli na tom, že Spojené štáty a Rusko zintenzívnia diplomatickú a ďalšie spolupráce, aby naplnili dohodu z Minska. Tá hovorí o pokoji zbraní a rozdelení rozsiahlej humanitárnej pomoci v Sýrii.

"Obe strany pozitívne ohodnotili výsledok rokovaní medzinárodnej skupiny pre Sýriu... a potvrdili zásady a ustanovenia rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN 2254, ako čo sa týka humanitárneho aspektu, tak aj rozvíjania možností, ako dosiahnuť prímerie a začať skutočný politický proces," uviedol Kremeľ.

Dôležitá jednota

Ruský prezident počas telefonátu tiež hovoril o dôležitosti vytvorenia jednotného protiterorického frontu. Američania stoja na čele koalície, ktorá už od roku 2014 podniká nálety na islamské ciele v Sýrii.

Rusko sa do bombardovania zapojila vlani na konci septembra. Moskva tvrdí, že jej letecká kampaň miri tiež na ozbrojencov z Islamského štátu a ďalších extrémistov.

Vinia Rusov

Západ a niektorí spojenci ale Rusov obviňujú z toho, že sa terčom ich náletov stávajú aj členovia umiernenej opozície. Ruské nálety zo vzduchu podporujú sýrskych vládnych vojakov, ktorým sa tak na bojisku za posledné týždne podarilo dosiahnuť významných úspechov.

V Mníchove sa vo štvrtok zišli zástupcovia 17 krajín vrátane Spojených štátov a Ruska potom, čo boli minulý týždeň pozastavené mierové rozhovory o Sýrii v Ženeve. Americký minister zahraničných vecí John Kerry následne uviedol, že sa dohodli, že sa počas týždňa pokúsia účastníci rokovania zaistiť "ukončenie nepriateľských akcií" v Sýrii a čo najväčšie rozšírenie dodávok humanitárnej pomoci.

Chcú začať s prímerím v Sýrii, pozrite si archívnu reportáž:

Zdroj: noviny.sk, s využitím agentúry ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:20 Prvé oddelenie
05:50 Bez servítky
06:55 Krimi
05:15 Naši
05:40 Naši
06:10 Kutyil s.r.o. II.
05:30 Presne takto o rok I.
06:15 Premeny domov na Havaji
06:55 Rodinné záležitosti
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
05:40 Mrkáček Bill
07:25 Tom Sawyer
09:25 Kincsem