Jasno
18°
Bratislava
Ľubomíra
9.8.2022
Muž začal strieľať v ústave plánovaného rodičovstva, zabil troch ľudí
Zdielať na
Zahraničie

Muž začal strieľať v ústave plánovaného rodičovstva, zabil troch ľudí

COLORADO SPRINGS / Americká polícia zatkla muža, ktorý v piatok vtrhol do známeho ústavu plánovaného rodičovstva v americkom štáte Colorado a spustil paľbu. Pri útoku nemenovaného ozbrojenca a následnej prestrelke s bezpečnostnými zložkami zahynuli dvaja civilisti a jeden policajt, deväť ďalších osôb utrpelo zranenia.

Napätá situácia v ústave trvala niekoľko hodín, počas ktorých sa pacienti a zamestnanci kliniky schovávali za stoly, aby ich nezasiahli guľky. Medzi obeťami je jeden policajt a dvaja civilisti. Medzi zranenými je päť policajtov a štyria civilisti, ktorí boli hospitalizovaní a sú mimo ohrozenia života.

Ozbrojenec s puškou údajne tiež pred budovou nastražil bližšie nešpecifikované "predmety", pri ktorých mala polícia podozrenie, že by mohlo ísť o výbušniny. Policajti teraz tieto predmety preverujú.

Motív streľby

Zatiaľ nie je jasný motív činu útočníka, ktorý svoju akciu začal v piatok okolo poludnia miestneho času. Nevie sa tiež, či bol útočník s ústavom plánovaného rodičovstva nejako spojený. Kvôli útoku bolo uzavreté miestne nákupné stredisko, ako aj blízke zdravotnícke úrady.

Policajti nakoniec vstúpili do kliniky a dokázali útočníka presvedčiť, aby sa vzdal, napísala agentúra Reuters. Podľa polície nemal útočník komplica. Množstvo ľudí polícia z kliniky evakuovala.

Kontroverzné potraty

Ústav plánovaného rodičovstva v Colorado Springs ponúka ženám možnosť podstúpiť potrat, poskytuje vyšetrenie pri podozrení na pohlavne prenosné choroby, vyšetrenie pre tehotné a ďalšie služby.

Potraty sú v Colorade, podobne ako vo väčšine ostatných častí USA, kontroverzné záležitosťou. Klinika v Colorado Springs bola v minulosti terčom opakovaných protestov. Colorado Springs leží sto kilometrov južne od Denveru, kde bolo v roku 2012 zastrelených v kine 12 ľudí a ďalších niekoľko desiatok ich bolo zranených. Páchateľa Jamesa Holmesa poslal tento rok súd na doživotie do väzenia.

Súvisiace články

Najčítanejšie