Bojisko Sýria: Kto, s kým a proti komu

25.11.2015 17:27 Noviny.sk Zahraničie

Bojisko Sýria: Kto, s kým a proti komu

MOSKVA/ANKARA / Ako Rusko, tak Turecko sa navzájom obviňujú. Erdoganova krajina zverejnila záznam z radaru, ktorý má dokazovať, že ruskí stíhací bombardér naozaj preletel cez tureckú hranicu. Rusi ale popierajú, že by opustili vzdušný priestor Sýrie.

Turci tvrdia, že Rusov niekoľkokrát varovali, že sa blížia k hranici. Podľa slov pilota, ktorý sa zo zostreleného lietadla zachránil, ale žiadne upozornenie neprišlo.

Sedemnásť sekúnd

Podľa tureckých informácii sedemnásť sekúnd po preletení hranice turecká stíhačka vystrelila raketu.

Rusi majú ale svoje záznamy, podľa ktorých sa lietadlo k hranici len priblížilo, no do vzdušného priestoru nepreniklo. Trosky zo stroja taktiež dopadli na územie Sýrie.

Turecké hranica je označená modrou čiarou. červená označuje trasu letu ruského lietadla a červená šípka miesto, na ktorom preletel stroj hranicu: 

Úlomky zo stroja

Turecký prezident tvrdí, že pár z nich spadlo aj na jeho územie. Dokonca úlomky zranili dvoch ľudí, preto trvá na tom, že ho zostrelili nad Tureckom. Tureckú verziu potvrdili aj Američania a prikláňajú sa k nej aj predstavitelia NATO.

Turecká hranica je fialová, modrá čiara je trasa tureckej stíhačky. Fialový obdĺžnik vpravo označuje miesto zásahu lietadla raketou, ten druhý ukazuje miesto dopadu:

Turecko sa pritom už v minulosti sťažovalo na ohrozovanie ruskými lietadlami. Moskva v tom má prax. Len za minulý rok ohlásili štáty NATO okolo 400 prípadov, kedy ich lietadlá upozorňovali tie ruské, aby zachovali dištanc.

Pozrite si analýzu:

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
09:50 Policajti v akcii
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:10 Pošli ďalej
09:00 Zlato v garáži III.
07:15 Prvé oddelenie II.
07:55 Záchranári
09:00 Klan - V dobrom aj v zlom
07:30 Tom Gates
07:45 Malí fidlikanti
08:05 Garfield II.
06:45 Zrodila se Astrid
08:55 Psí veličenstvo
10:30 Tom Sawyer