Z gréckych ostrovov idú ďalší migranti, Merkel chce spravodlivé prerozdelenie

07.11.2015 17:24 Noviny.sk Zahraničie
Z gréckych ostrovov idú ďalší migranti, Merkel chce spravodlivé prerozdelenie Zdroj: SITA
ATÉNY/BERLÍN/ŠTOKHOLM / Tisíce utečencov opäť zamierili z gréckych ostrovov na kontinent potom, čo v piatok skončil niekoľkodňový štrajk miestnych lodných prepravcov. V Berlíne sa zase konala demonštrácia, ktorú usporiadala protimigrantská strana Alternatíva pre Nemecko (AfD). Sprevádzali ju potýčky s odporcami extrémistov. Vo Švedsku zase vyhorela prázdna budova, o ktorej sa uvažoval ako o ubytovni pre utečencov.

Podľa gréckeho denníka Ethnos sa v sobotu ráno vylodilo v aténskom prístave Pireus ďalších 4 000 utečencov, ktorí predtým čakali na prevoz trajektami z ostrovov Lesbos, Samos a Chios.

Pre štrajk lodných prepravcov sa migrantov nahromadilo na ostrovoch väčšie množstvo, podľa niektorých odhadov až 25 000.

Grécke médiá obviňujú taktiež turecké úrady, že nerobia nič pre to, aby utečencom zabránili v preplavovaní mora. Ethnos vdal obsiahly materiál s fotografiami o tom, ako sa utečenci hromadia na tureckých plážach za bieleho dňa.

Pašeráci im nafukujú gumové člny a vysielajú ich potom na more. Plavidlá riadia po obdržaní základných pokynov sami migranti. Pri ich neskúsenosti to prispieva k opakujúcim sa tragédiám, kedy preplnené člny stroskotávajú ešte skôr, než dorazia do cieľa.

Protest v Berlíne

V Berlíne na pochod pod heslom "Azyl má svoje limity, červená karta pre Merkel", prišlo asi 3 500 ľudí. Podľa agentúry DPA sa im postavilo do cesty zhruba 600 ľudí, ktorí sa pustili do demonštrácie v sede. Viac ako tisícka policajtov ich nakoniec prinútila uvolniť. Policajti zadržali desať odporcov AfD, zranil sa jeden policajt.

V Berlíne bolo na sobotu nahlásených niekoľko ďalších demonštrácií odsudzujúcich xenofóbne reakcie v Nemecku.

Nemecká kancelárka Angela Merkel v dnešnom pravidelnom videoposolstve znova vyzvala k spravodlivejšiemu rozdeľovaniu utečencov v Európe. Zatiaľčo do Nemecka od januára prišlo 758 000 žiadateľov o azyl, zbytok únie, ktorý nie je zasiahnutá prívalom utečencov, ponúkol ubytovanie len stovkám ľudí.

Zdroj: SITA

Požiar v Štokholme

Švédsko, ktoré patrí v prijímaní utečencov k najaktívnejším krajinám v EÚ, zažilo ďalšie podpaľačský útok proti zariadeniu, ktoré mohlo poslúžiť ako ubytovňa pre migrantov.

Prepadli taktiež budovu pre prisťahovalecké deti bez sprievodu na juhu krajiny. Má vyrazené okná a steny pokreslené proticudzineckými heslami. Jedna osoba bola zadržaná a obvinená z vandalizmu.

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
09:50 Policajti v akcii
06:05 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
08:10 Pošli ďalej
05:50 Policajti v akcii
06:50 Prvé oddelenie II.
07:15 Prvé oddelenie II.
06:35 Tashiho svet
06:50 Mach a Šebestová na cestách
07:00 Rybičky Flip a Flap
05:00 Dobrodružství v divočině: Ztraceni v Africe
06:45 Zrodila se Astrid
08:55 Psí veličenstvo