Jasno
-6°
Bratislava
Oldrich
3.12.2023
Nemci sa dohodli. Utečenci dostanú preukazy
Zdielať na

Nemci sa dohodli. Utečenci dostanú preukazy

BERLÍN / Špičky nemeckej spolkovej koalície sa dohodli na zavedení jednotného preukazu pre utečencov a žiadateľov o azyl. Nárok na sociálne výhody bude mať iba majiteľ takéhoto preukazu.

Vedúci predstavitelia nemeckých koaličných strán, spolková kancelárka Angela Merkel z Kresťanskodemokratickej únie (CDU), vicekancelár Sigmar Gabriel zo Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) a bavorský krajinský premiér Horst Seehofer z Kresťanskosociálnej únie (CSU) sa dohodli aj na zriadení databázy, vďaka ktorej by rôzne štátne úrady mali získať lepší prehľad o migrantoch prichádzajúcich do krajiny.

Rýchly proces

Celý proces vybavovania žiadostí o azyl by sa podľa slov Angely Merkel mal urýchliť. Koalícia by privítala, ak by sa urýchlené konania ukončili v priebehu troch týždňov.

Správne konanie by sa u žiadateľov o azyl s malými šancami na úspech malo podľa kancelárky ukončiť  v priebehu týždňa. V prípade ich napadnutia odmietavého verdiktu právnou cestou by to malo trvať maximálne dva týždne.

To urýchli konanie okrem iného v prípade žiadateľov z takzvaných bezpečných krajín pôvodu, napríklad balkánskych štátov, ale aj utečencov so zákazom opätovného vstupu na nemecké územie a ľudí bez platných dokumentov totožnosti.

Registračné centrá

Strany veľkej koalície sa dohodli aj na zriadení registračných centier pre utečencov. Na území spolkovej republiky by malo vzniknúť tri až päť takýchto zariadení.

Nemecko vyčlenilo ďalších 75 miliónov na pomoc utečencom v krízových oblastiach:

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy