Rusko skúma, ako odstrihnúť internet. Režim sa bojí informácií zo Západu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Zdroj: SITA
MOSKVA / Rusko údajne testuje spôsoby, ako by sa mohlo odstrihnúť z internetu. Chce tak zabrániť toku informácií do a zo zahraničia. Informoval o tom britský denník The Telegraph s odvolaním na vysokopostaveného úradníka.
Experti denníku prezradili, že testy sú prípravou na možnú informačnú blokádu pre prípad politickej krízy. Snahy odstrihnúť Rusko z internetu vzbudzujú obavy, že sa Kremeľ snaží izolovať svojich občanov a zbaviť ich internetovej slobody.
Andrej Semerikov, generálny riaditeľ ruského sprostredkovateľa internetového pripojenia Er Telecom, povedal, že ministerstvo komunikácie a ruský národný internetový regulátor Roskomnadzor, nariadili blokovať prevádzku zahraničných komunikačných kanálov.
Cieľom týchto testov bolo zistiť, či by internet v Rusku fungoval aj v prípade, ak by nefungoval ten globálny.
Popreli to
Ruskí predstavitelia akýkoľvek experiment popreli. Hovorca Roskomnadzoru v rozhovore pre Telegraph vyhlásil, že sa "takýto experiment nekonal". Iný hovorca ale ruskému denníku RBK povedal, že Semernikove vyjadrenia vytrhli z kontextu.
RBK oznámil, že podobný test na odstrihnutie Ruska od internetu prebehol už minulý rok v júli. Federálna služba bezpečnosti (FSB), ministerstvo vnútra a ministerstvo obrany spolupracovali s telefónnym operátorom, aby zistili, či národný intranet, zložený z niekoľkých ruských domén, by mohol prežiť, aj keby bol odrezaný od iných častí webu.
Len zámienka
Expert ruských bezpečnostných služieb Andrej Soldatov povedal Telegraphu, že tieto testy sú "zámienkou" a tvrdí, že vláda pripravuje možnosť zastavenia prílivu informácií z vonkajšieho sveta.
"Toto je len jeden zo série pokusov a ukazuje nám, čo majú na mysli," povedal Soldatov.
"Keď sa pozriete na doktrínu informačnej bezpečnosti, je to len o jednom: o strachu zo západných krajín, ktoré využívajú internet ako nástroj vplyvu v Rusku," dodal.
Rusko má niekoľko obmedzujúcich zákonov. Vláda môže zablokovať webové stránky s tým, že ich označí za "extrémistické" či nebezpečné pre deti.