Jasno
Bratislava
Valér
18.4.2024
Príliv migantov neutícha, do Rakúska za posledné hodiny prišlo 17 000 ľudí
Zdielať na

Príliv migantov neutícha, do Rakúska za posledné hodiny prišlo 17 000 ľudí

Zdroj: SITA

BUDAPEŠŤ/ZÁHREB/BELEHRAD / Chorvátsko a Srbsko v piatok ukončili vzájomné blokády na hraniciach. Záhreb konflikt začal v pondelok zákazom vjazdu srbských kamiónov na svoje územie, čím chcel primäť Srbsko, aby migrantov vozilo nielen k hraniciach Chorvátska, ale i Maďarska a Rumunska.

Belehrad v stredu zaviedol odvetné opatrenie, na ktoré chorvátska vláda reagovala vo štvrtok rozšírením zákazu na všetky autá registrované v Srbsku. Európska komisia si v piatok od Záhrebu vyžiadala vysvetlenie blokády.

Počas piatku oznámila maďarská vláda, že plot proti migrantom na maďarsko-chorvátskej hranici je takmer hotový. Hovorca kabinetu Zoltán Kovács v štátnom rozhlase ubezpečoval, že Maďarsko nechce hranice uzavrieť, ale chrániť, a že oficiálne hraničné priechody zostávajú otvorené.

Príliv utečencov, ktorí do západnej Európy mieria takzvanou balkánskou cestou, nezoslabol ani ku koncu týždňa. Z Maďarska dorazilo na rakúsku hranicu v piatok medzi polnocou a skorým ránom asi 4 500 migrantov, vo štvrtok to bolo zhruba 7 500 utečencov. Väčšina z týchto migrantov mierila ďalej do Nemecka.

Vláda v Záhrebe v piatok uviedla, že vo štvrtok do Chorvátska prišlo asi 8 500 utečencov. Od minulej stredy, kedy migranti začali voliť cestu cez Chorvátsko, prešlo cez túto krajinu už 55 000 ľudí.

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy