Zatiahnuté
27°
Bratislava
Zuzana
11.8.2022
Potravinová blokáda na Kryme, Ukrajina nepúšťa cez hranice nákladné autá
Zdielať na
Zahraničie

Potravinová blokáda na Kryme, Ukrajina nepúšťa cez hranice nákladné autá

SIMFEROPOL/KYJEV / Ukrajina zablokovala pre nákladnú dopravu všetky tri hraničné priechody s Krymským polostrovom, uviedlo v pondelok pre agentúru TASS krymské pohraničné oddelenie ruskej Federálnej bezpečnosti služby.

"Nákladné autá momentálne z Ukrajiny neprichádzajú. Ľudia a osobná doprava prechádzajú v bežnom režime. Ruské kontrolné stanovištia sú pripravené prijať ľudí a náklad," uviedlo pohraničné oddelenie Federálnej ruskej bezpečnosti.

Potravinová blokáda

Aktivisti pod vedením lídrov krymských Tatárov - poslancov ukrajinského parlamentu Mustafu Džemileva a Refata Čubarova -, ako aj členovia organizácie Pravý sektor spustili potravinovú blokádu v nedeľu. Odmietli pustiť nákladné autá cez hraničné priechody na Krym. Momentálne čaká na ukrajinskej strane niekoľko stoviek nákladiakov.

Najvyšší predstaviteľ Krymu Sergej Aksionov prirovnal blokádu ku komédii, pretože ukrajinské produkty predstavujú na polostrove necelých päť percent. Podľa jeho slov budú ukrajinské produkty plne nahradené ruskými, a to už o dva týždne.

"Celkovo 90 percent tovaru na našom trhu sa v súčasnosti produkuje v Rusku. S takýmto prístupom nebudú v regáloch v supermarketoch o dva týždne nijaké ukrajinské výrobky," uviedol Aksionov.

Krym to prežije

Podľa jeho názoru sa blokáda dotkne predovšetkým ukrajinského obyvateľstva a "Krym to prežije".

Podľa agentúry Interfax-Ukrajina Refat Čubarov v nedeľu oznámil, že Ukrajina uzavrela pre nákladnú dopravu všetky cesty vedúce na "dočasne okupovaný Krym". Množstvo ukrajinských politikov už skôr oznámilo úmysel zastaviť od 20. septembra export tovaru na Krym ako protest proti anexii polostrova Ruskom.

Ukrajinci sú utečencami vo vlastnej krajine, pozrite si reportáž:

SITA

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie