Jasno
-2°
Bratislava
Vratko
29.11.2023
Trojročného Aylana, jeho brata a matku pochovali v rodnom Kobané
Zdielať na

Trojročného Aylana, jeho brata a matku pochovali v rodnom Kobané

KOBANÉ / Trojročného kurdského chlapčeka Aylana Kurdího, ktorého utopenie vyhrotilo hnev verejnosti nad ťažkým osudom utečencov a migrantov snažiacich sa dostať do Európy, v piatok pochovali v sýrskom pohraničnom meste Kobané spolu s jeho starším bračekom a matkou.

Na pohrebe sa zúčastnili otec rodiny Abdalláh Kurdí, obyvatelia a predstavitelia mesta. Do hrobu uložili Aylana, jeho päťročného brata Galipa a 35-ročnú matku detí Rehan. Utopili sa, keď sa ich čln prevrátil vo vysokých vlnách pri tureckom pobreží. Rodina sa pokúšala dostať cez Egejské more na grécky ostrov Kos.

Z rodiny prežil nešťastie ako jediný práve Aylanov otec Abdalláh. Kurdskej televízii Rudaw povedal, že dúfa, že ich príbeh prinúti ľudí viac pomáhať utečencom.

Stále plakal

Prípad Kurdího rodiny sa dostal do pozornosti svetovej verejnosti po tom, ako mnohé denníky a spravodajské portály zverejnili fotografie bezvládneho tela jeho trojročného syna Aylana, ktoré v stredu 2. septembra vyplavilo more na turecké pobrežie.

Abdalláh Kurdí počas pohrebného obradu stál a plakal. Potom si kľakol a kým rakvy spustili do hrobov, ešte ich pobozkal. Tlačovej agentúre DPA to povedal svedok pohrebu.

Štyria zatknutí

Smútočný sprievod prišiel do mesta Kobané, zničeného vlaňajšími štvormesačnými útokmi extrémistickej organizácie Islamský štát, z tureckého pohraničného stanovišťa Müršitpinar. Sprevádzala ho polícia a tureckí zákonodarcovia. Pri príchode do Kobané privítali sprievod plačúce ženy.

Turecké úrady zatkli vo štvrtok štyroch ľudí, ktorí sú podľa predstaviteľov zodpovední za smrť 12 utečencov, ktorí sa pokúšali dostať do Európy na člne, ale zahynuli na mori - obeťami sa vtedy stali aj obaja malí kurdskí bratia a ich matka.

Viac ako 2 600 mŕtvych

Krátka morská trasa do Grécka si už tento rok vyžiadala vyše 100 ľudských životov, pričom viac ako 2 500 ľudí zahynulo na dlhšej a nebezpečnejšej trase z líbyjského pobrežia do Talianska a na Maltu, vyplýva z údajov Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM).

Reportáž o tomto smutnom príbehu spracoval redaktor Milan Zamboj:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy