Skoro jasno
Bratislava
Veronika
4.2.2023
Bezpečnostná rada OSN zrušila sankcie voči Iránu
Zdielať na
Zahraničie

Bezpečnostná rada OSN zrušila sankcie voči Iránu

NEW YORK / Bezpečnostná rada OSN v pondelok jednomyseľne podporila dohodu svetových mocností a Teheránu o iránskom jadrovom programe. Schválená rezolúcia obsahuje sériu opatrení vedúcich k zrušeniu sankcií prijatých Radou voči Iránu pred deviatimi rokmi. Umožňuje ale návrat k sankciám v prípade, že Teherán nebude dodržiavať kľúčovú dohodu, ktorej cieľom je znemožniť Iránu výrobu jadrovej zbrane.

Pätnásťčlenná rada sa zaoberá opatreniami, ktoré v minulosti nariadila uplatňovať samotná OSN, zatiaľ čo dodatočné sankcie voči Iránu zo strany EÚ alebo USA rozhodnutím dotknuté nebudú.

Stiahnutie sankcií navyše nebude automatické, ale podmienené potvrdením plnenia iránskych záväzkov Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu.

Niektoré zo sankcií OSN voči Iránu sú staré deväť rokov, pričom viacerí členovia ich medzičasom sprísnili alebo zmiernili. Predmetom dnešného rozhodnutia boli zmrazené kontá, cestovné obmedzenia a ekonomické sankcie, zbrojné embargo voči Iránu zatiaľ zostáva v platnosti.

Dohodli sa

Irán a skupina šiestich svetových veľmocí - Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a Spojené štáty - minulý utorok zavŕšili dlhoročné rokovania s cieľom obmedziť sporné jadrové aktivity Teheránu, píše Business Insider

Dohoda o iránskom jadrovom programe je na svete. Pozrite si video:

Najčítanejšie