Jasno
27°
Bratislava
Alfréd
19.6.2024
Radikálni islamisti prenikajú do Európy. Na člnoch medzi utečencami
Zdielať na

Radikálni islamisti prenikajú do Európy. Na člnoch medzi utečencami

TRIPOLIS / Zločinecké gangy v Stredomorí pašujú do Európy bojovníkov Islamského štátu (ISIS) - ukrývajú ich v člnoch medzi utečencami z Afriky. Tvrdí to poradca líbyjskej vlády Abdal Basit Harút. Úrady v Taliansku a Egypte už dávnejšie varovali, že radikáli by sa mohli dostať do Európy na lodiach s migrantmi. Experti ale upozorňujú, že je náročné overiť či vyhodnotiť tieto tvrdenia.

Harún sa odvoláva na rozhovory s pašerákmi zo severoafrických oblastí, kontrolovaných radikálmi. Tvrdí, že Islamský štát dovoľuje majiteľom lodí pokračovať v plavbách výmenou za polovicu ich príjmov.

Podľa odhadov OSN sa tento rok pokúsilo dostať cez Stredozemné more do Európy až 60 tisíc ľudí. Viac ako 1 800 z nich ale cestu neprežilo. Alarmujúce je, že tento počet je proti minulému roku dvojnásobný.

Podľa Harúna používa ISIS člny pre svojich ľudí, ktorí sa chcú dostať do Európy. Polícia totiž nevie rozlíšiť, kto patrí do radov islamistov a kto je bežný utečenec. Radikáli ale podľa neho častokrát sedia oddelene.

Stále bližšie

Začiatkom tohto roku agentúra pre kontrolu hraníc Frontex varovala pred možnosťou, že sa bojovníci z cudziny pokúsia využiť migračné trasy na ceste do Európy.

Egyptský veľvyslanec v Británii podľa BBC varoval pred "člnmi plnými teroristov", pokiaľ medzinárodné spoločenstvo nezasiahne. Aj talianska vláda vyjadrila obavy z infiltrácie radikálov na lodiach s utečencami a situáciu označila za humanitárnu krízu.

Riziko je podľa mnohých významné. Islamský štát je totiž k Európe stále bližšie. V súčasnosti ovláda veľkú časť Iraku a Sýrie, no v posledných mesiacoch je aktívny aj v Líbyi, kde využíva boj o moc medzi súperiacimi skupinami po páde režimu Muammara Kaddáfiho.

Podľa návrhu Európskej komisie by Slovensko malo prijať stovky utečencov. Kto ich zabezpečí, ale nerieši:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy