Porošenko pripúšťa referendum o posilnení autonómie proruských oblastí

Porošenko pripúšťa referendum o posilnení autonómie proruských oblastí

KYJEV / Ukrajinský prezident Petro Porošenko v pondelok verejne odvolal svoje výhrady voči referendu, ktoré by mohlo posilniť autonómiu proruských oblastí, v ktorých už rok prebieha občianska vojna. Podľa agentúry AP tak zmenil doterajší postoj svojej vlády.

Konflikt medzi rebelmi podporovanými Ruskom a vládnymi jednotkami na východe Ukrajiny si doposiaľ vyžiadal viac než šesťtisíc životov.

Separatsiti vo východoukrajinských oblastiach na začiatku konfliktu žiadali hlasovanie o väčšej autonómii. Ukrajinská vláda ho vtedy odmietala.

V pondelok sa ale Porošenko stretol s parlamentným výborom, ktorý pripravuje dodatky k hlavným ukrajinským zákonom, a vyhlásil, že nebude proti tomu, keď sa komisia rozhodne pre podobné referendum.

Pripravený na referendum

"Som pripravený vyhlásiť referendum k otázke štátnych právomocí, pokiaľ rozhodnete, že je treba," povedal v televíznej debate s členmi výboru.

Zároveň zdôraznil, že je stále proti federalizácii Ukrajiny, ako si praje Rusko. Je ale za decentralizáciu moci v prospech regiónov. V rukách ústrednej vlády by podľa neho malo zostať hlavne rozhodovanie v bezpečnostných, obranných a zahraničných otázkach.

Pozrite si video z Ukrajiny:

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

08:35 Bez servítky
09:50 Policajti v akcii
10:55 Policajti v akcii
09:00 Poklady z blšáku VII.
09:30 Blázni do zrubov II.
10:30 Zlato v garáži II.
08:55 ZOO
10:10 ZOO
11:45 Nákupné maniačky
09:20 Kid Lucky
09:35 Rozprávanie o víle Amálke
09:45 Chrumka a Čipsík I.
07:50 Elixír života
09:30 Malí letci
11:20 Gagarin