Porošenko pripúšťa referendum o posilnení autonómie proruských oblastí

Porošenko pripúšťa referendum o posilnení autonómie proruských oblastí

KYJEV / Ukrajinský prezident Petro Porošenko v pondelok verejne odvolal svoje výhrady voči referendu, ktoré by mohlo posilniť autonómiu proruských oblastí, v ktorých už rok prebieha občianska vojna. Podľa agentúry AP tak zmenil doterajší postoj svojej vlády.

Konflikt medzi rebelmi podporovanými Ruskom a vládnymi jednotkami na východe Ukrajiny si doposiaľ vyžiadal viac než šesťtisíc životov.

Separatsiti vo východoukrajinských oblastiach na začiatku konfliktu žiadali hlasovanie o väčšej autonómii. Ukrajinská vláda ho vtedy odmietala.

V pondelok sa ale Porošenko stretol s parlamentným výborom, ktorý pripravuje dodatky k hlavným ukrajinským zákonom, a vyhlásil, že nebude proti tomu, keď sa komisia rozhodne pre podobné referendum.

Pripravený na referendum

"Som pripravený vyhlásiť referendum k otázke štátnych právomocí, pokiaľ rozhodnete, že je treba," povedal v televíznej debate s členmi výboru.

Zároveň zdôraznil, že je stále proti federalizácii Ukrajiny, ako si praje Rusko. Je ale za decentralizáciu moci v prospech regiónov. V rukách ústrednej vlády by podľa neho malo zostať hlavne rozhodovanie v bezpečnostných, obranných a zahraničných otázkach.

Pozrite si video z Ukrajiny:

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Bez servítky
06:20 Noviny TV JOJ
07:00 Krimi
05:35 Kinosála
06:00 Kutyil s.r.o.
07:15 Kutyil s.r.o.
05:30 Premeny domov na Havaji
05:50 Rodinné záležitosti
07:25 Prvé oddelenie
05:00 Zabi nudu! II.
05:05 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:05 Hledá se Yetti
06:50 Šachový princ
08:45 Příběh mořské panny