Skoro jasno
Bratislava
Vratko
29.11.2022
Ako fungujú ruskí TROLOVIA na webe? Za 500 € od Putina
Zdielať na

Ako fungujú ruskí TROLOVIA na webe? Za 500 € od Putina

MOSKVA/BRATISLAVA / Vladimír Putin má armádu profesionálnych trolov, ktorí produkujú príspevky na sociálnych sieťach.Ich obsahom je proruská a proputinovská propaganda, píše The Daily Mail. Toto tvrdenie potvrdili televízii JOJ aj renomovaní slovenskí odborníci.

Podľa britského portálu The Daily Mail pracujú na dvanásťhodinové smeny. Internet bombardujú informáciami, ktoré Putina ukazujú v lepšom svetle.

Takzvaní trolovia pracujú v prísnom režime. Majú zakázané medzi sebou hovoriť a kamarátiť sa, píše The Daily Mail.

Viac ako 130 príspevkov

Jeden z bývalých pracovníkov internetového centra prezývaného Troll Factory sa rozhovoril o tom, ako to vo fabrike funguje. Denne museli napísať viac ako 130 príspevkov.

Sídlo firmy sa nachádza v modernej budove v Petrohrade a je otvorené 24 hodín denne. Zamestnanci pracujú podľa neho v trojčlenných tímoch. "Jeden je zloduch, ktorý kvôli autenticite kritizuje ruskú politiku a úrady a dvaja ďalší mu oponuj. Jeden argumentuje obrázkom, druhý odkazom," povedal Burkhard pre rádio Slobodná Európa.

Obamova žuvačka

Profesionálny trol opísal aj jednu zo svojich najbizarneších úloh. Americký prezident Barack Obama počas oficiálnej návštevy Indie vypľul žuvačku. "Zadanie znelo: napíš o tom 135 komentárov a nehanbi sa odviazať sa. Píš, čo chceš, ale nech je tam slovo Obama a okolo veľa vulgarizmov," opísal Burkhard.

Burkhard momentálne pracuje ako bloger. Prácu trola opustil po dvoch mesiacoch. "Rozhodol som, že nemôžem byť zapojený do takejto absurdnosti," dodal Burkhard.

Marat Burkhard pracoval na ruskojazyčnom oddelení, ktoré malo na starosti ruské servery. V Petrohrade pôsobia aj trolovia zameraní na zahraničné publikum.

"Je tam ukrajinské oddelenie aj anglické oddelenie. To bombarduje weby CNN a BBC. Je tam aj oddelenie Facebooku a ďalšie," dodal Burkhard.

Informačná vojna

Experti tvrdia, že sa svet nachádza v informačnej vojne. Podľa nich Rusi dávajú na svoju propagandu až miliardu eur ročne. A práve z nej platia internetových trollov.

"Internetový trol na rôznych médiách v ruskom jazyku zarobí viac ako 750 dolárov mesačne. Z hľadiska ruskej reality je to veľmi zaujímavý plat. Ten, kto ovláda cudzí jazyk a komunikuje napríklad v anglickom jazyku na rôznych fórach, tak má viac ako tisíc eur mesačne," uviedol Jaroslav Naď z Central European Policy Institute. 

Pozrite si analýzu tejto problematiky z Novín o 17-ej:

Súvisiace články

Najčítanejšie