Zatiahnuté
17°
Bratislava
Ela
24.5.2022
Pred rokom som nariadil anexiu Krymu, priznal Putin v dokumente
Zdielať na
Zahraničie

Pred rokom som nariadil anexiu Krymu, priznal Putin v dokumente

MOSKVA / O prípravách začlenenia ukrajinského polostrova Krym do Ruska a zvláštnej operácii na záchranu zvrhnutého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča hovorí ruský prezident Vladimir Putin v novom dokumente Andreja Kondrašova. Upútavku na film v nedeľu odvysielala televízna stanica Rossija 1 .

Rossija 1 oznámila, že celý dokument nazvaný Cesta do vlasti odvysiela čoskoro, konkrétny dátum ale neuviedla.

"Pozval som šéfov našich špeciálnych zložiek a ľudí z ministerstva obrany do Kremľa. dal som im za úlohu, aby zachránili život ukrajinského prezidenta. Inak by ho zabili," popisuje vo filme Putin.

Podrobnosti neznáme

"Boli tam nasadené ťažké guľomety, aby sa zabránilo zbytočným rečiam. Boli sme pripravení odviezť ho priamo z Donecka - po súši, po mori alebo zo vzduchu," vysvetľuje prezident.

"Stalo sa tak v noci z 22. na 23. februára, skončili sme o siedmej ráno. Vtedy som kolegom povedal, že musíme začať pracovať na tom, aby sme Krym opäť vrátili Rusku," dodáva.

O podrobnostiach zvláštnej operácie sa ale v upútavke nehovorí, píše server pravda.com.ua.

Bývalý ukrajinský prezident Viktor Janukovyč žije v súčasnosti v ruskom exile. K anexii Krymu došlo pred rokom. Iba pár dní po vyššie spomínanej februárovej schôdzke obsadili parlament na Kryme a budovu miestnej vlády neoznačení vojaci.

Nie vojaci, iba ozbrojené sily

Ruský parlament schválil 1. marca 2014 zámer prezidenta Putina nasadiť na Kryme vojakov kvôli údajnej potrebe chrániť životy tamojších Rusov.

Ešte 4. marca Putin pred novinármi tvrdil, že na Kryme neoperujú ruskí vojaci, ale iba ozbrojené sily sebaobrany.

Všeľudové hlasovanie svetom neuznané

Pre pripojenie Krymu k Ruskej federácii sa 16. marca v referende vyslovilo 96,8 percenta hlasujúcich. K volebným urnám prišlo 83,1 percenta obyvateľov Krymu s volebným právom.

Spojené štáty i Európska únia referendum odmietli, rovnako ako OSN neskôr všeľudové hlasovanie neuznala.

Kyjev si pripomenul rok od krviprelievania na Majdane. Pozrite si priloženú reportáž:

V konflikte medzi ukrajinskou armádou a proruskými sepataristami na východe Ukrajiny doposiaľ zahynulo viac ako 6000 ľudí. Povstalcov podľa Západu podporuje a vyzbrojuje Rusko, Moskva tieto tvrdenia odmieta.

Súvisiace články

Najčítanejšie