Zatiahnuté
Bratislava
Dalibor
20.1.2022
Tisíce Moskovčanov si prišli uctiť zastreleného Putinovho kritika
Zdielať na
Zahraničie

Tisíce Moskovčanov si prišli uctiť zastreleného Putinovho kritika

MOSKVA / Tisíce Moskovčanov prišlo na smútočný pochod, ktorý zvolala opozícia k ucteniu pamiatky zavraždeného kritika Kremľa Borica Nemcova. Ľudia niesli portréty zastreleného politika aj ruské vlajky so smútočnou páskou. V dave bolo vidieť aj ukrajinské prápory.

"Hrdinovia neumierajú", "Tieto strely zasiahli každého z nás", alebo "Zomrel za budúcnosť Ruska", tieto heslá mali ľudia napísané na transparentoch.

Moskovská polícia odhadla počet účastníkov na 16 500, odhady novinárov a usporiadateľov boli omnoho vyššie. "Odhadujeme, že prišlo viac než 70 000 ľudí," povedal agentúre AFP jeden z organizátorov, Alexander Riklin.

Nepohodlný režimu

"Nemám rád odhady o takéto čísla. Dôležitý je každý človek, nie dav. Ale prišlo veľmi veľa ľudí, počítam aj 50 000," povedal ďalší z organizátorov Leonid Volkov.

Do kráčajúceho sprievodu prišli podľa spravodajcu agentúry Reuters celé rodiny, starí aj mladí ľudia. "Ak dokážeme zastaviť kampaň nenávisti, zameranou proti opozícii, potom môžeme mať šancu zmeniť Rusko. Inak bude hroziť masový občiansky konflikt," varoval opozičný poslanec Gennadij Gudkov, podľa ktorého sa Nemcov stal nepohodlným skorumpovanému režimu.

Odmena 43 000 eur

Niekdajší reformátorský podpredseda ruskej vlády z 90. rokov Nemcov bol zastrelený neďaleko Kremľa v piatok v noci. Žiadnych podozrivých sa polícii  nepodarilo vypátrať. Vyšetrovatelia sa obrátili na verejnosť a požiadali prípadných ďalších očitých svedkov, aby sa im prihlásili. Vypísali aj trojmiliónovú odmenu (viac ako 43 tisíc eur) za informácie vedúce k objasneniu zločinu, informátorom zaručujú anonymitu.

Podľa vyšetrovateľov budú potrebné aj ďalší úkony s účasťou Nemcovovej ukrajinskej priateľky Hanny Duryckej ako očitej svedkyne vraždy.

Dôkazy účasti

Ukrajinské úrady sa medzitým nechali počuť, že sloboda pohybu ukrajinskej modelky nie je obmedzená, Durycká sa vraj chce vrátiť do vlasti a k tomu jej pomôžu ukrajinskí diplomati.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko už skôr tvrdil, že sa Nemcova vraj chystal zverejniť dôkazy ruskej účasti vo vojne na východe Ukrajiny. Priamu angažovanosť v konflikte Moskva stále popiera.

Protest proti kríze

Kremeľ označil vraždu opozičného politika za provokáciu, ktorá má destabilizovať Rusko.

Nedeľný pochod bol pôvodne plánovaný ako protest proti hospodárskej kríze v krajine a vojne na Ukrajine, ktorý úrady povolili na periférii metropoly. Po Nemcovovej vražde ale opozícia túto akciu odvolala a dohodla sa s radnicou na smútočnom pochode na východnej časti centra hlavného mesta na nábreží rieky Moskvy a potom na most pri Kremli, kde bol niekdajší reformátor Nemcov zastrelený.

Pochod sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia, každý účastník musel prejsť bezpečnostným rámom, než bol vpustený na zhromaždenie. V okolí hliadkovali policajné jednotky a nad sprievodom prelietali vrtuľníky.

Pozrite si zábery z pochodu:

Zdielať na

Najčítanejšie