O kreslo kremľa sa budú uchádzať traja kandidáti

13.01.2008 09:56 Noviny.sk Zahraničie
O kreslo kremľa sa budú uchádzať traja kandidáti Zdroj: SITA/AP Photo/ Ivan Sekretarev
Iba traja ruskí politici sú podľa odborníkov vážnymi uchádzačmi o prezidentské kreslo v marcových voľbách.

Iba traja ruskí politici sú podľa odborníkov vážnymi uchádzačmi o prezidentské kreslo v marcových voľbách.

V hre budú zrejme iba nominanti parlamentných strán - vicepremiér Dmitrij Medvedev, podporovaný Jednotným Ruskom a súčasným prezidentom Vladimírom Putinom, a predsedovia Komunistickej strany Ruskej federácie (KPRF) Gennadij Zjuganov a Liberálnodemokratickej strany Ruska (LDPR) Vladimír Žirinovskij.

Budúci týždeň končí lehota, do ktorej musia podpisové hárky s najmenej dvoma miliónmi podpisov ruských občanov odovzdať Ústrednej volebnej komisii kandidáti nominovaní sami sebou či neparlamentnými zoskupeniami. Túto podmienku zrejme nedokáže prekonať opozične naladený expremiér Michail Kasjanov, ani predák neparlamentnej Demokratickej strany Ruska Andrej Bogdanov.

Už na konci minulého roku vzdal boj o prezidentské kreslo šachista Garri Kasparov, najvýraznejšia tvár protiputinovského hnutia Iné Rusko. Ako dôvod uviedol byrokratické prekážky, ktoré mu úrady neprestávali stavať do cesty. K voľbám nakoniec nepôjde ani kandidát Zväzu pravicových síl (SPS) Boris Nemcov.

Stranícki nominanti už boli volebnou komisiou schválení na konci minulého roku. Kasjanov a Bogdanov začali zbierať podpisy na svoju podporu, odovzdať ich musia do 16. januára. Kasjanovov štáb už oznámil, že získal 1,7 miliónov podpisov.

Zdroj: ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

22:40 Sestry
01:05 Dom na konci ulice
02:35 Vec: Počiatok
22:00 Tankový prapor
23:35 Bez úniku
01:15 Sráči
22:55 Columbo
00:45 Dr. Dokonalý
01:30 Dr. Dokonalý
23:05 Jahôdka a jej kamaráti I.
23:30 Arthur a Minimojovia
23:55 Kúzlovanie
22:10 Rukojmí
23:55 REC
01:10 Dcera čarodějky: Hadí dar