Jasno
Bratislava
Nataša
17.1.2022
Európa by mala mať strach z útokov islamistiek, varuje Taliansko
Zdielať na
Zahraničie

Európa by mala mať strach z útokov islamistiek, varuje Taliansko

Zdroj: isifa

RÍM / Talianske tajné služby varovali pred rastúcim rizikom islamistických útokov nielen v Taliansku, ale aj vo zvyšku Európy. Páchatelia môžu byť podľa nich ženy. Informovala o tom agentúra ANSA.

Tajné služby vo svojej správe pre taliansky parlament uvádzajú, že atentátničky môžu byť manželky, priateľky a iné ženy, ktoré sú v nejakom vzťahu k bojovníkom Islamského štátu.

Zničené koloseum

Podľa rozviedky je Taliansko "potenciálnym cieľom" pre islamistických teroristov pre svoju "symbolickú hodnotu, ktorú má ako centrum kresťanstva". Doteraz ale neboli odhalené žiadne "činnosti alebo plány" islamských extrémistických skupín.

Varovanie nadväzuje na predchádzajúce vyhrážky členov ISIS, že radikáli majú na muške Vatikán a pápeža Františka. ISIS napríklad zverejnil na internete koláže svojej čiernej vlajky vznášajúcej sa nad "dobytým" Svätopeterským námestím alebo zničeným koloseom.

Tisíce utečencov

Vatikán ale uvádza, že si je vedomý konkrétnych hrozieb voči centru katolíckej viery.

Taliansko a Európa sú podľa tajných služieb vo väčšom ohrození od tej doby, čo ISIS získal pevnú pôdu pod nohami v severnej Líbyi, z ktorej mieri cez more do Talianska tisíce utečencov.

Zdielať na