Separatisti a ukrajinská armáda sa dohodlli, z frontu sťahujú zbrane

22.02.2015 10:15 Noviny.sk Zahraničie

Separatisti a ukrajinská armáda sa dohodlli, z frontu sťahujú zbrane

KYJEV / Ukrajinská armáda a proruskí separatisti v noci na nedeľu podpísali dohodu o odsune ťažkých zbraní z frontovej línie, sťahovanie sa začne ešte v nedeľu. S odvolaním sa na vedenie ukrajinských síl a ruského generála Alexandra Lencova, ktorý stretnutia s povstalcami sprostredkováva, to napísal denník Ukrajinska pravda a agentúra TASS.

Stiahnutie ťažkých zbraní je jednou z podmienok mierových dohôd z Minska, ďalšou z nich je okrem iného aj výmena zajatcov. V sobotu si obe znesvárené strany vymenili 200 zajatých.

"Ruský predstaviteľ spoločného strediska Alexander Lencov podpísal so (šéfom doneckých vzbúrencov Alexandrom) Zacharčenkom a predtým s (vodcom luhanských vzbúrencov Igorom) Plotnickým dokument o stiahnutie ťažkých zbraní," citovala agentúra TASS zástupcu ukrajinských ozbrojených síl Petra Kanonyka.

Výmena zajatcov

Kanonyk rovnako ako Lencov pôsobí v Spoločnom kontrolnom a koordinačnom stredisku (JCCC) trojstrannej kontaktnej skupiny, v ktorej sú zastúpené Rusko, Ukrajina a Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). JCCC má pomôcť s presadzovaním prímeria. "Hodina H je 22. február," dodal Kanonyk.

Ukrajinská armáda a separatisti z Luhanskej oblasti si medzitým v sobotu vymenili 191 zajatcov v rámci plnenia podmienok prímeria dohodnutého minulý týždeň v Minsku. Prepustených bolo 139 ukrajinských vojakov a 52 povstaleckých ozbrojencov, informovala agentúra AFP.

Najväčšia výmena zajatcov

Výmena sa uskutočnila v obci Jolobok na frontovej línii v Luhanskej oblasti, uviedol AFP, ktorý bol na mieste. Niektorí vojaci boli zranení a niektorí sa pohybovali len s veľkými ťažkosťami.

Ide o najväčšiu výmenu zajatcov od začiatku roku. Minská dohoda zaväzuje obe strany k výmene všetkých zadržovaných zajatcov a rukojemníkov.

V sobotu došlo k výmene aj v Doneckej oblasti. Výmena sa uskutočnila vo formáte 36 zo samozvanej Doneckej ľudovej republiky a 37 zo strany Kyjeva, upozornila agentúra Interfax.

Zdroj: ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:50 Súdna sieň
10:55 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
10:00 Nová záhrada
10:55 Nezvyčajné domovy
12:15 Profesionáli VII.
09:45 Panelák IX.
11:05 Nákupné maniačky
12:30 Záchranári
10:30 Okido I.
10:45 Pat a Mat
10:55 Zabi nudu! II.
08:45 Jak změřit svět
10:55 Je prostě báječná
12:40 Kursk