Separatisti a ukrajinská armáda sa dohodlli, z frontu sťahujú zbrane

22.02.2015 10:15 Noviny.sk Zahraničie

Separatisti a ukrajinská armáda sa dohodlli, z frontu sťahujú zbrane

KYJEV / Ukrajinská armáda a proruskí separatisti v noci na nedeľu podpísali dohodu o odsune ťažkých zbraní z frontovej línie, sťahovanie sa začne ešte v nedeľu. S odvolaním sa na vedenie ukrajinských síl a ruského generála Alexandra Lencova, ktorý stretnutia s povstalcami sprostredkováva, to napísal denník Ukrajinska pravda a agentúra TASS.

Stiahnutie ťažkých zbraní je jednou z podmienok mierových dohôd z Minska, ďalšou z nich je okrem iného aj výmena zajatcov. V sobotu si obe znesvárené strany vymenili 200 zajatých.

"Ruský predstaviteľ spoločného strediska Alexander Lencov podpísal so (šéfom doneckých vzbúrencov Alexandrom) Zacharčenkom a predtým s (vodcom luhanských vzbúrencov Igorom) Plotnickým dokument o stiahnutie ťažkých zbraní," citovala agentúra TASS zástupcu ukrajinských ozbrojených síl Petra Kanonyka.

Výmena zajatcov

Kanonyk rovnako ako Lencov pôsobí v Spoločnom kontrolnom a koordinačnom stredisku (JCCC) trojstrannej kontaktnej skupiny, v ktorej sú zastúpené Rusko, Ukrajina a Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). JCCC má pomôcť s presadzovaním prímeria. "Hodina H je 22. február," dodal Kanonyk.

Ukrajinská armáda a separatisti z Luhanskej oblasti si medzitým v sobotu vymenili 191 zajatcov v rámci plnenia podmienok prímeria dohodnutého minulý týždeň v Minsku. Prepustených bolo 139 ukrajinských vojakov a 52 povstaleckých ozbrojencov, informovala agentúra AFP.

Najväčšia výmena zajatcov

Výmena sa uskutočnila v obci Jolobok na frontovej línii v Luhanskej oblasti, uviedol AFP, ktorý bol na mieste. Niektorí vojaci boli zranení a niektorí sa pohybovali len s veľkými ťažkosťami.

Ide o najväčšiu výmenu zajatcov od začiatku roku. Minská dohoda zaväzuje obe strany k výmene všetkých zadržovaných zajatcov a rukojemníkov.

V sobotu došlo k výmene aj v Doneckej oblasti. Výmena sa uskutočnila vo formáte 36 zo samozvanej Doneckej ľudovej republiky a 37 zo strany Kyjeva, upozornila agentúra Interfax.

Zdroj: ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

07:25 Noviny TV JOJ
08:15 Labková patrola III.
08:45 SpongeBob v nohaviciach VI.
07:15 Kutyil s.r.o.
08:20 Miláčikovo
09:20 Na chalupe
06:55 Rodinné záležitosti
08:30 Prvé oddelenie
08:55 Prvé oddelenie
07:20 Krtko
07:55 Malí fidlikanti
08:10 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
07:25 Tom Sawyer
09:25 Kincsem
11:35 Já, kocour