Jasno
Bratislava
Bohdana
18.1.2022
Deväťročné sú zrelé na vydaj, tvrdí manuál Islamského štátu
Zdielať na

Deväťročné sú zrelé na vydaj, tvrdí manuál Islamského štátu

Zdroj: SITA

DAMASK / Organizácia Islamský štát (ISIS) vydala súpis pravidiel pre ženy, ktoré chcú žiť na území, ktoré ovláda. Materiál sľubuje za plnenie pravidiel ochranu a harmonický život.

Dokument "Ženy v Islamskom štáte: Manifest a rozbor problému" údajne vytvorila skupina aktivistiek brigády Al-Chansáa. Islamský štát už v minulosti vydal rady pre tehotné a pokyny, ako jednať so zajatkyňami. Nový dokument je prvý ucelený materiál venovaný ženám.

Vplyv západnej kultúry

Kritizuje vplyv západnej kultúry na moslimky a zdôrazňuje odmietanie vedeckého bádania. "Ideálna islamská komunita by sa nemala nechať zatiahnuť do bádania o hĺbke vecí a do snahy odhaliť tajomstvá prírody. je určená k tomu, aby napĺňala tavhíd (vieru), šariu (islamské právo), šírila islam a privádzala ľudí z temna bezverectva do svetla viery," tvrdí manuál.

Priznáva určitú úlohu vedám považovaným za nevyhnutné, ku ktorým radí poľnohospodárstvo, medicínu a stavebníctvo. "Dovolené je len to, čo ľudia potrebujú, čo moslimom uľahčí život," uvádza text.

Podľa Islamského štátu svet momentálne vyzerá takto: "Hovorí sa, že najdôležitejšie pozemské vedenie, to skutočné - šaría, vedením nie je. Preto žena zbytočne v odľahlých horách a hlbokých údoliach študuje pozemské vedy. Cestuje, aby sa naučila západnému spôsobu života. Obklopená je cudzou kultúrou a študuje bunky vrán, zrnka piesku a tepny rýb!"

Zlá výchova

ISIS uznáva, že žena nemôže správne vychovávať deti ak je negramotná a nevedomá. Preto organizácia vytvorila špeciálny výukový program. Dievčatá od siedmich do deviatich rokov sa majú učiť arabčinu, náboženstvo a disciplíny ako je počítanie a vybrané prírodné vedy.

Do dvanástich rokov majú pokračovať v štúdiu náboženstva a všetkého, čo súvisí s manželstvom a rozvodom. Pokračovať má aj štúdium arabčiny a vied. V tomto veku sa majú naučiť pliesť, šiť i základy varenia. Od trinástich sa majú zamerať na šaríu a štúdium výchovy detí. "Budú sa učiť o histórii islamu, o živote Proroka a jeho stúpencov," píše dokument.

Deväťročné ideálne na sobáš

"Je legitímne, aby sa dievča vydalo v deviatich rokoch. Najčistejšie z dievčat budú vydaté kým dosiahnu 16. alebo 17. rok. Kým sú ešte mladé a aktívne," hovorí jeden z bodov.

Ženích nemá mať viac ako 20 rokov. Ženy majú byť po svadbe doma a vychovávať deti. Von môžu ísť len za určitých podmienok, vhodne zahalené. "Ženy môžu chodiť z domu za účelom náboženského štúdia vtedy, ak sú lekárky alebo učiteľky. Alebo ak sú zapojené do svätej vojny náboženským výnosom vydaným v prípade, že sa spoločenstvo dostalo do mimoriadne ťažkej situácie, ako je tomu v prípade žien v Iraku alebo v Čečensku."

Dokument odsudzuje tyraniu kapitalizmu a navrhuje zriadiť sociálny štát, ktorý bude chrániť ženy a deti. Ženy vraj budú môcť pracovať, ale len tri dni v týždni. Budú mať právo na mimoriadne dovolenky v prípade choroby detí či odchodu manžela. Materiál ďalej sľubuje dvojročnú materskú dovolenku a predškolské zariadenie pre malé deti.