Grécky premiér Tsipras vymenoval vládu. Financie bude riadiť Varufakis

27.01.2015 16:55 Noviny.sk Zahraničie

Grécky premiér Tsipras vymenoval vládu. Financie bude riadiť Varufakis

ATÉNY / Grécky premiér Alexis Tsiparis v utorok vymenoval novú vládu. Financiám bude šéfovať ekonóm Janis Varufakis, obranu získal koaličný partner Panos Kammenos, vicepremiérom sa stáva Tsiprasov stranický spolupracovník Jannis Dragasakis.

Premiér a vodca ľavicovej strany SYRIZA sa na sformovaní kabinetu dohodol s pravicovou stranou Nezávislí Gréci (ANEL).

Zloženie kabinetu oznámil Tsiprasov dlhoročný poradca Nikos Pappas, ktorý bol menovaný takzvaným štátnym ministrom, čo je funkcia porovnateľná so šéfom kabinetu, tvrdí agentúra Reuters.

S blogom neprestane

Grécky profesor ekonómie Janis Varufakis potvrdil už v utorok dopoludnia, že bude budúcim ministrom financií. "Ako budúci minister financií vás môžem uistiť, že v rámci Euroskupiny nepodporím riešenie, ktoré je dobré pre gréckeho daňového poplatníka, ale zlé pre írskeho, slovenského, nemeckého, francúzského či taliaského daňového poplatníka," povedal Varufakis v rozhovore s írskou rozhlasovou stanicou Newstalk. Euroskupina združuje ministrov financií krajín platiacich eurom, teda aj Grécko.

Ekonóm, ktorý preslávil Grécko okrem iného aj svojím blogom, tiež sľúbil, že v jeho písaní neprestane. "Moje príspevky na blogu prirodzene nebudú tak časté a budú kratšie. Ale dúfam, že to vynahradím šťavnatejšími názormi, pripomienkami a postrehmi," povedal nový minister.

Veľký kritik

Päťdesiattriročný Varufakis, ktorý je veľkým kritikom unijného prístupu ku kríze v eurozóne, sa tak stane hlavným vyjednávačom s medzinárodnými veriteľmi Grécka. SYRIZA sa stavia proti úsporným opatreniam súvisiacim s medzinárodnou finančnou pomocí.

Chce požadovať zmenu podmienok záchranného programu a odpis veľkej časti gréckeho dlhu. Ten dosahuje skoro 320 miliárd eur. Tieto požiadavky by mohli dostať Grécko do sporov s ostatnými členmi eurozóny a ohroziť členstvo Grécka v menovej únii.

Nevidomý poslanec

V novom gréckom kabinete má mať prakticky všetky kreslá SYRIZA. Vodca Nezávislých Grékov Panos Kammenos získal rezort obrany a jeho strana bude mať ešte niekoľko štátnych tajomníkov, vrátane toho pre vzťahy s pravoslávnou cirkvou.

Ministrom zahraničia bol menovaný univerzitný profesor Nikos Kotzias, ministrom vnútra Nikos Vutsis a ministrom zdravotníctva nevidomý poslanec Panajotis Kurumblis.

S novým ministrom financií by mal v piatok jednať šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem, ktorý príde do Atén. Stretne sa aj s premiérom Tsiprasom. Hlavným dôvodom schôdzky s novým predsedom vlády je snaha "vzájomne sa poznať", povedala agentúre AFP Dijsselbloemova hovorkyňa.

Zdroj: ČTK/TV JOJ-Richard Juriš

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Bez servítky
06:20 Noviny TV JOJ
07:00 Krimi
05:35 Kinosála
06:00 Kutyil s.r.o.
07:15 Kutyil s.r.o.
05:30 Premeny domov na Havaji
05:50 Rodinné záležitosti
07:25 Prvé oddelenie
05:00 Zabi nudu! II.
05:05 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:05 Hledá se Yetti
06:50 Šachový princ
08:45 Příběh mořské panny