Zatiahnuté
-0°
Bratislava
Oto
5.12.2023
Čo prinesie víťazstvo ľavice v Grécku
Zdielať na

Čo prinesie víťazstvo ľavice v Grécku

ATÉNY / Necelý týždeň pred parlamentnými voľbami v Grécku vedie v prieskumoch verejnej mienky ľavicové hnutie Syriza. Zatiaľ čo zahraniční veritelia rastúce preferencie radikálnej ľavice sledujú s obavami, väčšina Grékov si od možného víťazstva Syrizy sľubuje úľavu od úsporných opatrení, zlepšenie situácie na trhu práce i v oblasti zdravotníctva. Voľby sa uskutočnia v nedeľu 25. januára.

Radikálna ľavicová strana Syriza v posledných dňoch neustále zvyšuje svoj náskok pred vládnou konzervatívnou stranou Nová demokracia (ND) premiéra Antonisa Samarasa.

Tá by podľa predvolebných prieskumov mohla získať 27 percent hlasov, teda o 6,5 percenta menej než radikálna Syriza.

Týždeň starý predošlý prieskum pritom ukázal náskok ľavice o dve percenta nižší.

Na hranici chudoby

Predseda Syrizy Alexis Tsipras láka voličov predovšetkým na obmedzenie úsporných opatrení, píše The Guardian. Rovnako chce dohodnúť podmienky medzinárodnej finančnej pomoci a plánuje požadovať i odpis veľkej časti gréckeho dlhu.

Syriza chce skončiť s úspornými opatreniami. I po nich je totiž v Grécku bez práce približne 26 percent obyvateľov a viac než tri milióny žijú na hranici chudoby, respektíve pod ňou.

Ľavicová Syriza si dáva za cieľ ukončiť úsporné opatrenia Grécka:

1. Zdarma poskytne elektrinu tým, ktorí boli od dodávok odrezaní
2. Deťom poskytne zdarma stravné lístky
3. Lekársku starostlivosť budú mať zaistenú i nepoistení
4. Bezdomovci dostanú prístrešky
5. Zo súčasných 500 eur sa minimálna mzda zvýši na 750 eur

Zvyšovanie daní veľkých spoločností

Gréci preto vítajú Tsiprasov záväzok riešiť tichú humanitárnu krízu krajiny zvýšením minimálnej mzdy, znížením daní či zoštátnením bánk, súkromných nemocníc a strategických podnikov (pošty, letiská, železnice).

Strana chce rovnako zrušiť ekonomické výsady gréckych pravoslávnych cirkví a lodného priemyslu, obmedziť výdaje na armádu, zvýšiť dane veľkým spoločnostiam a nastaviť 75percentnú daň z príjmu nad 500 tisíc eur.

Syriza sama seba definuje ako stranu demokratickej a radikálnej ľavice. Pôvodne bola v roku 2004 založená ako koalícia ľavicových politických strán. Vyslovuje sa pre spoluprácu a koordinované akcie ľavicových síl a sociálnych hnutí v celoeurópskom merítku. V roku 2012 sa stala druhou najväčšou stranou v gréckom parlamente a hlavnou opozičnou stranou.

Hlas z protestu?

Syriza počíta predovšetkým s podporou mladšej generácie, ktorá je výrazne zasiahnutá stratou pracovných miest.

Mnohí ale tvrdia, že budú Syrizu voliť z protestu proti konzervatívnej Novej demokracii a stredo-ľavicovej strane Pasok, teda dvom hlavným stranám, ktoré sa pri moci striedajú posledných 40 rokov.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy