Zatiahnuté, dažďové prehánky
Bratislava
Juraj
24.4.2024
Paríž pochodoval proti terorizmu. Na námestí bolo viac ako milión ľudí
Zdielať na
Zahraničie

Paríž pochodoval proti terorizmu. Na námestí bolo viac ako milión ľudí

PARÍŽ / Za hlavné mesto sveta proti terorizmu a za slobodu v nedeľu označil francúzsky prezident François Hollande Paríž.

Na miliónovú manifestáciu v Paríži sa zišlo päťdesiat zahraničných štátníkov, ktorých Hollande prijímal v Elysejskom paláci. Nechýbala medzi nimi nemecká kancelárka Angela Merkel, britský premiér David Cameron a vedúci predstavitelia Európskej únie.

Milión ľudí

Slovenskú republiku zastupoval premiér Robert Fico. Atmosféru v uliciach metropoly označil za elektrizujúcu. "Cítiť veľkú súdržnosť, ľudia tlieskali a vzájomne si vyjadrovali podporu. Takýto masový pokojný pochod je najlepšou odpoveďou na udalosti, ktoré sa stali," uviedol premiér. Zároveň si všimol miestne prieskumy, podľa ktorých sa až 75 percent Francúzov vyjadrilo, že nemajú strach.

Už dlho pred začiatkom akcie zaplnilo námestie Republiky doslova ľudské more. Na mieste sa nachádzalo približne 1,5 milióna ľudí.  Zhromaždení spievali francúzsku hymnu, tlieskali a volali "Charlie!" a "Charlie, sloboda!".

Na čele manifestácie

Na pochod proti terorizmu v centre Paríža dorazili aj pozostalí po obetiach nedávnych útokov islamistov. Príbuzní zavraždených z redakcie satirického týdenníka Charlie Hebdo, ktorých blízki stáli podľa agentúry AFP v čele manifestácie.

Na znamenie solidarity s Francúzskom bola v bruselskom ústredí Severoatlantickej aliancie vlajka NATO a vlajky členských štátov stiahnuté na pol žrde. Manifestácie sa zúčastnil aj generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg.

Prehľadávali všetky tašky

Protiteroristické stretnutia sa konali aj v ďalších francúzskych mestách, napríklad v Lyone, v Saint-Etienne alebo v Perpignane.

V dave, v ktorom sa ocitli celé rodiny vrátane detí, a ich bezpečnosť strážilo 5 500 policajtov a vojakov, pochodoval aj redaktor televízie JOJ Martin Krpač.

"Je to veľký deň pre Paríž a celé Francúzsko. Bočné uličky od rána obsadzovali policajné autá, na križovatkách dávali pozor po zuby ozbrojení policajti, prehľadávavali všetky tašky," opisuje Martin.

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy