Rubeľ je pod tlakom, parlament schválil pomoc bankám

Rubeľ je pod tlakom, parlament schválil pomoc bankám

MOSKVA / Dolná komora ruského parlamentu v piatok v zrýchlenom konaní schválila návrh zákona, ktorý umožní bankám získať od štátu pomoc v celkovom objeme až 16,5 miliárd dolárov.

"Peniaze môžu banky čerpať už začiatkom budúceho roka," uviedol minister financií Anton Siluanov. Zákon nešpecifikuje, ktoré banky by sa mohli uchádzať o pomoc, podľa ministra však pri ich výbere bude rozhodujúca miera, v akej dokážu poskytovať úvery širšej ekonomike.

Podobným spôsobom Rusko svoje banky podporilo už počas finančnej krízy v rokoch 2008 a 2009. Pred nadobudnutím účinnosti musí zákon schváliť horná komora parlamentu a následne podpísať ruský prezident Vladimir Putin.

Sankcie zasiahli export krajiny

Ruská ekonomika smeruje do recesie a ruský rubeľ od začiatku roka voči doláru stratil 45 percent hodnoty. Rubeľ je pod tlakom prudko klesajúcich cien ropy a západných sankcií, ktoré zasiahli export krajiny a obmedzili prílev investícií. Terčom sankcií sú aj najväčšie štátom vlastnené banky Sberbank a VTB.

Ruská centrálna banka od začiatku roka investovala do stabilizácie meny viac ako 80 miliárd dolárov. V snahe zastaviť prepad rubľa a zmierniť infláciu centrálna banka v utorok prudko zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu o takmer 7 percentuálnych bodov na 17 percent.

Vážnosť situácie v Rusku netreba podceňovať. Krajina čelí veľkým ťažkostiam. Rusi menej kupujú, menej sa exportuje. A nám zase na oplátku posielajú menej plynu. Slovenska by sa mohli dotknúť aj prípadné problémy s dlhopismi. Pozrite si priloženú reportáž:

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:50 Súdna sieň
10:55 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
10:00 Nová záhrada
10:55 Letecké katastrofy III.
12:10 Profesionáli VII.
10:30 Panelák IX.
11:55 Nákupné maniačky
13:20 Záchranári
10:30 Okido II.
10:45 Pat a Mat
10:50 Zabi nudu! II.
10:35 E.A. Poe: Podivný experiment
12:35 Svatba na bitevním poli
14:25 Proxima