Rusko Únii: Zrušme sankcie, zbytočne prichádzame o miliardy

BRUSEL/MOSKVA / Od soboty platí pre ďalších trinásť proruských separatistov a päť organizácií z východu Ukrajiny zákaz vstupu do Európskej únie. Naviac môžu počítať so zmrazenými účtami.

Na sankčnom zozname EÚ sú ministri samozvanej Doneckej a Luhanskej republiky.

Ak Európska únia odstúpi od protiruských sankcií, Rusi sľúbia, že na oplátku prestanú uplatňovať recipročné sankcie, ktoré zaviedli voči západným krajinám.

Číslo ešte narastie

Ruskí predstavitelia tvrdia, že sankcie, ktoré Západ zdôvodňuje ruským podielom na súčasnú ukrajinskú krízu, i odvetné ruské kroky spôsobia ekonomikám na oboch stranách škody vo výške desiatok miliárd eur.

Európka únia podľa námestníka ruského ministra zahraničných vecí Alexej Meškov odhaduje svoje tohtoročné straty vyvolané sankciami vo výške 40 miliárd eur.

Budúci rok by malo toto číslo narásť o ďalšie desiatky miliárd eur. Meškov tvrdí, že odhady ruských škôd zatiaľ nemá k dispozícii.

Nepodložené obvinenia

Ruský minister financií Anton Siluanov tento týždeň pripomenul, že straty na ruskej strane činia asi 30 miliárd eur. Ďalšie škody vo výške 80 miliárd údajne vznikajú vinou súčasného poklesu cien ropy.

Európske sankcie majú za cieľ zmeniť ruský prístup k Ukrajine. Západ je presvedčený, že Moskva má na ukrajinskej kríze významný podiel. Rusi obvinenia odmietajú ako nepodložené.

Európska únia okrem iného obmedzila ruským bankám prístup na západné kapitálové trhy a tiež export niektorých citlivých technológií do Ruska. Moskva naopak zablokovala dovoz niektorých potravín z krajín, ktoré uplatňujú protiruské sankcie.

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:50 Súdna sieň
10:55 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
10:00 Nová záhrada
10:55 Letecké katastrofy III.
12:10 Profesionáli VII.
10:30 Panelák IX.
11:55 Nákupné maniačky
13:20 Záchranári
10:30 Okido II.
10:45 Pat a Mat
10:50 Zabi nudu! II.
08:30 Bod zlomu
10:35 E.A. Poe: Podivný experiment
12:35 Svatba na bitevním poli