Jasno
18°
Bratislava
Vratislav
18.6.2024
Litva poskytne Ukrajine vojenskú pomoc a vycvičí jej armádu
Zdielať na

Litva poskytne Ukrajine vojenskú pomoc a vycvičí jej armádu

KYJEV / Prezidentka Litvy Dalia Grybauskaitéová s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom uzavreli partnerstvo. Dohoda, ktorej súčasťou je časť vojenskej pomoci ukrajinskej armáde, má platiť dva roky.

Vždy budeme podporovať ukrajinský ľud a jeho smerovanie, uviedla po rokovaní s Porošenkom litovská prezidentka.

Oboch štátnikov spájajú diplomatické vzťahy s Moskvou. Ukrajina obviňuje Rusko z podpory donbaských separatistov, zatiaľ čo Grybauskaitéová v minulých dňoch spustila prudký diplomatický konflikt s Moskvou, keď Rusko označila za teroristický štát.

Podľa Porošenka pripravujú oba štáty vojenskú a technickú spoluprácu, ktorej súčasťou bude i litovská vojenská pomoc.

Všetka pomoc Ukrajine

"Dohodli sme sa na dodávkach prvkov konkrétnej výzbroje pre ukrajinské ozbrojené sily. Je to reálna pomoc," uviedol prezident bez bližších podrobností.

Rozšírenie vojenskej spolupráce potvrdila i litovská prezidentka. Litva je podľa nej pripravená deliť sa s Ukrajinou o skúsenosti. "Budeme Kyjevu poskytovať podporu a zaisťovať vojenský výcvik," uviedla. Ukrajina dostane všetku pomoc, ktorú Litva má.

Na čele s Nemeckom

Predmetom debaty bol podľa Porošenka i vzťah Ukrajiny s NATO. Nová ukrajinská koaličná vláda, ktorá má vzniknúť v priebehu niekoľkých dní, v programovom vyhlásení označuje vstup do aliancie za jeden zo svojich cieľov.

Moskva ale s takýmto krokom zásadne nesúhlasí. Výhrady majú i niektoré členské štáty na čele s Nemeckom.

Prvý výrazný prejav

Ukrajinského prezidenta Petra Porošenka v piatok vypískali príbuzní viac ako sto demonštrantov, ktorí zahynuli počas prozápadných demonštrácií z januára a februára tohto roka.

Išlo pritom o prvý výraznejší verejný prejav nespokojnosti voči Porošenkovi, ktorý v kresle nahradil zosadeného proruského prezidenta Viktora Janukovyča.

Pozrite si priložené video:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy