Oblačno
22°
Bratislava
Vít
15.6.2024
Preč s Porošenkom, skandoval dav na Majdane
Zdielať na

Preč s Porošenkom, skandoval dav na Majdane

KYJEV / Ukrajinského prezidenta Petra Porošenka v piatok vypískali príbuzní viac ako sto demonštrantov, ktorí zahynuli počas prozápadných demonštrácií z januára a februára tohto roka. Išlo pritom o prvý výraznejší verejný prejav nespokojnosti voči Porošenkovi, ktorý v kresle nahradil zosadeného proruského prezidenta Viktora Janukovyča.

Príbuzní obetí počas demonštrácií na Porošenka kričali Kde sú vrahovia? a Preč s Porošenkom!

Prekáža im, že ani rok po krvavom incidente nie je známe, kto na neozbrojených protestujúcich strieľal.

Takisto mu vyčítajú, že nedodržal sľub a obete nevyhlásil za "národných hrdinov", čo by ich rodinám prinieslo finančné benefity.

"Ak bude toto pokrikovanie pokračovať, všetko, čo sme urobili na Majdane bolo zbytočné," snažil sa rozhnevaný dav upokojiť prezident.

Americký viceprezident sa stiahol

Spolu s ním mal na kyjevskom Námestí nezávislosti vystúpiť aj americký viceprezident Joe Biden, pravdepodobne z bezpečnostných dôvodov tak ale napriek návšteve Ukrajiny neurobil.

Porošenko v Kyjeve vystúpil pri príležitosti prvého výročia vypuknutia masových nepokojov v Kyjeve.

Pozrite si priložené video:

Presne pred rokom sa začali protivládne demonštrácie na Ukrajine, ktoré sa postupne zmenili na násilné a vyvrcholili pádom vlády i prezidenta Janukovyča.

Prozápadné občianske nepokoje známe ako Euromajdan boli reakciou na rezervovaný postoj vlády premiéra Mykolu Azarova k ponuke EÚ podpísať s Kyjevom prelomové dohody.

Dvetisíc ľudí demonštrovalo

Azarovov kabinet 21. novembra 2013 oznámil prerušenie príprav na uzavretie dohôd. Reakciou bola demonštrácia približne dvetisíc ľudí na kyjevskom Námestí nezávislosti.

Nepokoje sa postupne rozširovali aj do iných miest a ich intenzita sa stupňovala. Ďalšia vlna nespokojnosti vypukla v polovici januára a vyvolalo ju schválenie prísnych zákonov stíhajúcich účastníkov demonštrácií.

Strety medzi vládnymi silami a radikálnymi demonštrantami sa vyostrovali a objavili sa aj prvé obete. Prelomovou bola streľba na námestí v polovici februára, ktorá si vyžiadala asi sto obetí a stovky zranených.

Tisíce utečencov

Ukrajina a proruskí povstalci sa dohodli začiatkom septembra na prímerí, no znepriatelené strany proti sebe dennodenne útočia. Organizácia Spojených národov predpokladá, že boje medzi ukrajinskou armádou a separatistami si vyžiadali už viac ako 4 000 mŕtvych. OSN vo svojej správe uvádza, že počas bojov bolo zničených najmenej 4 500 obydlí.

 S blížiacou sa zimou slnejú obavy, že v dočasných prístreškoch utečencom nebudú vedieť poskytnúť základnú starostlivosť. Až v 22 provizórnych táboroch nemajú vodu a v ďalších 93 nefungujú dodávky elektriny. V prístreškoch nevhodných na prezimovanie je v súčasnosti podľa OSN umiestnených asi 25 tisíc Ukrajincov.

Jaceňuk chce Krym

Päť ukrajinských prozápadných strán sa v piatok, na výročie Euromajdanu, dohodlo na vytvorení novej vládnej koalície. Bude pozostávať z Bloku Petra Porošenka, Ľudového frontu premiéra Arsenija Jaceňuka, populistickej Radikálnej strany, strany Baťkivščyna (Otčina) a zo strany Svojpomoc.

Premiér Jaceňuk oznámil, že hlavnou prioritou vládnej koalície bude vstup do Severoatlantickej aliancie a približovanie s k Európskej únii, ako aj znovuzískanie polostrova Krym.

Šéf separatistov vyzval Porošenka na súboj:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy