Zatiahnuté, dažďové prehánky
Bratislava
Izabela
9.12.2022
Ukrajinskí separatisti si urobili vlastné voľby, vyhrali ich
Zdielať na
Zahraničie

Ukrajinskí separatisti si urobili vlastné voľby, vyhrali ich

KYJEV/DONECK/LUHANSK / V nedeľňajších voľbách na separatistickom východe Ukrajiny, ktoré neuznáva Kyjev ani západné krajiny, sa potvrdzuje posilnenie pozícií tamojších súčasných povstaleckých lídrov. Podľa odhadov hlasovalo za lídra Luhanskej ľudovej republiky Igora Plotnického viac ako šesťdesiattri percent voličov. Už v nedeľu večer ústredná volebná komisia uviedla, že v samozvanej Doneckej ľudovej republike sa stal najvyšším predstaviteľom Alexander Zacharčenko s najmenej osemdesiatjeden percentami hlasov.

Európska únia voľby v proruských oblastiach označila za prekážku v mierovom procese, naopak Rusko oznámilo, že výsledky volieb bude rešpektovať.

"Rusko rešpektuje vôľu ľudu juhovýchodnej Ukrajiny. Zvolení predstavitelia získali mandát k riešeniu praktických úloh s cieľom obnoviť normálny život v oblastiach," citovala agentúra Reuters z vyhlásenia ruského ministerstva zahraničných vecí.

Úrad zdôraznil potrebu zaviesť "fungujúci" dialóg medzi ukrajinskými úradmi a separatistickými regiónmi.

SITA

"Považujem prezidentské a parlamentné voľby v Doneckej a Luhanskej ľudovej republike za novú prekážku na ceste k mieru na Ukrajine," uviedla v nedeľňajšom vyhlásení nová šéfka únijnej diplomacie Federica Mogherini.

Nelegálne a nelegitímne

"Hlasovanie je nelegálne a nelegitímne a Európska únia ho neuzná," dodala s tým, že voľby sú v rozpore s dohodou z Minsku, ktorú povstalci s ukrajinským vedením uzavreli začiatkom septembra.

SITA

Ukrajinský prezident Petro Porošenko voľby nazval "fraškou, ktorá sa odohráva pod hlavňami tankov a samopalov".

"Spolieham sa na to, že Rusko takzvané voľby neuzná, pretože sú jasným porušením minského protokolu z 5. septembra, ktorý podpísal i zástupca Ruska," vyhlásil Porošenko.

Pozrite si priebeh volieb na Ukrajine:

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie