Na povstaleckom Donbase sa konajú voľby, Západ ich ignoruje

02.11.2014 10:45 Noviny.sk Zahraničie
DONECK / Proruskí povstalci z východu Ukrajiny v nedeľu usporadúvajú voľby šéfov samozvaných ľudových republík a ich parlamentov. Kyjev a jeho západní spojenci toto hlasovanie, na rozdiel od Moskvy, odmietajú ako nezákonné. Právo voliť majú všetci obyvatelia povstaleckých zón starší ako šestnásť rokov.

Ukrajinský parlament zákonom z polovice septembra nariadil usporiadať začiatkom decembra na Donbase komunálne voľby, tie chcú ale povstalci odignorovať.

Podľa Kremľu majú voľby v separatistami obsadenej časti Doneckej a Luhanskej oblasti potvrdiť legitimitu povstaleckých správnych štruktúr a posilniť postavenie separatistov v akýchkoľvek ďalších rokovaniach s Kyjevom.

Voľby na Donbase sa konajú týždeň po parlamentných voľbách na Ukrajine, v ktorých vyhrali proeurópsky orientované strany. Samozvané ľudové republiky toto hlasovanie bojkotovali.

Zdroj: sita

Nedeľňajšie hlasovanie bude pravdepodobne chaotické, keďže na východe krajiny pokračujú prestrelky medzi povstalcami a armádou i spory medzi jednotlivými skupinami vzbúrencov. Okrem toho pre vojnu dochádza k masívnym presunom obyvateľstva.

Zdroj: sita

Slovensko hovorí "nie"

Ani Slovenská republika neuznáva voľby na povstalcami ovládanom východe Ukrajine. "Vzhľadom na to, že Slovenská republika neuznáva samostatnosť samozvaných republík na východe Ukrajiny, nepovažujeme vyhlasovanie separátnych volieb na východe Ukrajiny za legitímne," potvrdil šéf tlačového odboru ministerstva zahraničných vecí Peter Susko.

Zdroj: noviny.sk, ČTK, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:10 Súdna sieň
05:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:15 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:30 Policajti v akcii
06:25 Prvé oddelenie
06:40 Prvé oddelenie
05:05 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:45 Vánoční okouzlení
08:20 Já, kocour
10:05 Slunce, seno, erotika