Moskva poprela ruských vojakov na východe Ukrajiny

Moskva poprela ruských vojakov na východe Ukrajiny

MOSKVA / Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov opäť poprel, že by na východe Ukrajiny bojovali ruskí vojaci. Argumentoval aj údajným prehlásením hovorkyne amerického ministra zahraničných vecí, že vraj nie sú dôkazy o prítomnosti červených vojsk na východe Ukrajiny.

Kyjev v piatok ohlásil, že hranicu medzi Ruskom a východnou Ukrajinou prešla vo štvrtok kolóna s tankami, húfnicami a nákladnými vozmi s muníciou a bojovníkmi.

Nie je to vecou Ruska

NATO je znepokojené

Lavrov pred schôdzkou so šéfom americkej diplomacie Johnom Kerrym počas summitu ázijských a tichomorských štátov v Pekingu taktiež uviedol, že dohoda o prímerí, predpokladajúca odzbrojenie na východe Ukrajiny, je vecou ukrajinskej vlády a proruských separatisov, a nie Ruska.

"Dohodu o prímerí uzavrela (povstalecká) domobrana a ukrajinská vláda. To oni majú dokončiť proces odzbrojenia," povedal Lavrov. "Ani americké ministerstvo zahraničných vecí nemá informácie o prítomnosti ruských vojsk na Ukrajina," dodal.

USA odsúdia nový vpád

Hovorkyňa americkej diplomacie Jennifer Psaki podľa agentúry AFP k ukrajinským správam o kolóne tankov opatrne poznamenala, že pokiaľ sa tieto informácie potvrdia, USA odsúdia nový vpád na ukrajinské územie ako hrubé porušenie minských dohod o prímerí.

Moskva pravidelne popiera tvrdenia Kyjeva a Západu o tom, že Rusko podporuje separatistov zbraňami a vojakov.

"Rozmiestňovanie vojenského vybavenia a ruských vojakov na frontových líniách pokračuje," uviedol v piatok ukrajinský armádny hovorca Andrij Lysenko. Hranicu podľa neho prešla kolóna s 32 tankami, 16 húfnicami a tridsiatimi nákladnými vozmi s muníciou a bojovníkmi.

Nad presúvaním ruskej bojovej techniky na Donbas a sústreďovaním ruskej vojenskej sily pri hraniciach vyjadrila znepokojenie aj Severoatlantická aliancia. "Berieme na vedomie správy o prejazde ruských tankov a vojakov cez hranice s Ukrajinou a analyzujeme ich. Môžeme potvrdiť nedávny nárast počtu vojsk a výzbroje pozdĺž východných ukrajinských hraníc," povedal pre agentúru Reuters hovorca NATO.

"Pokiaľ sa pohyb ruských vojsk potvrdí, pôjde o ďalší dôkaz ruskej agresie a priameho zasahovania s cieľom destabilizovať situáciu na Ukrajine," konštatoval.

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:15 Byť zdravý je výhra
20:25 Šport
19:30 Profesionáli II.
20:30 Letecké katastrofy XVII.
21:25 Česko Slovensko má talent
19:00 Súdna sieň
20:10 Myšlienky vraha VII.
20:55 Kosti
19:35 Arthur a Minimojovia
20:00 Z rozprávky do rozprávky
20:10 Macko Uško
18:40 Hvězda na střední
20:15 Kukuřičný ostrov
22:10 Nevlastní dcera