Ruské stíhačky skúšajú trpezlivosť NATO

Ruské stíhačky skúšajú trpezlivosť NATO Zdroj: ISIFA/ilustračné
ATÉNY / Ruské stíhačky uskutočňujú stále viac preletov pozdĺž hraníc NATO. Severoatlantická aliancia je v pozore a pre nárast aktivity ruských vzdušných síl zvyšuje leteckú pohotovosť. Oznámil to v piatok v Aténach šéf NATO Jens Stoltenberg.

Rusko podľa Jensa Stoltenberga strojnásobením počtu letov pozdĺž východnej hranice Aliancie podkopáva dôveru vybudovanú za posledné desaťročie. NATO je však podľa neho ostražité a pripravené reagovať. "Zvyšujeme letecký dohľad pre nárast leteckej aktivity, ktorý vidíme zo strany Ruska," povedal. 

NATO potvrdilo, že za posledné dva dni uskutočnilo niekoľko leteckých zákrokov po tom, ako zaznamenalo intenzívnu aktivitu ruského letectva vo vzdušnom priestore pozdĺž svojich hraníc.

Takto reagovať museli proti skupinám ruských lietadiel, ktoré operovali v oblasti Baltského, Severného a Čierneho mora a do bezpečnostných misií sa zapojili armády Nórska, Veľkej Británie, Portugalska, Nemecka a Turecka.  

Ruská strana neoznámila svoj letový plán a jej lietadla rovnako neudržiavali kontakt s civilným letectvom, čo podľa NATO predstavovalo potenciálne riziko pre civilné lety.

Nepriateľské správanie

Toto ruské správanie označil pre BBC Igor Sutyagin z britského Inštitútu pre obranné a bezpečnostné štúdie za nepriateľské a konfrontačné. "Trénujú v bojových podmienkach." dodal.

Podľa Sutyagina nie sú takéto lety v blízkosti hraníc NATO ničím novým, ale súčasné zvýšenie intenzity a nedostatok komunikácie môže znamenať snahy o konfrontáciu so Západom a nie kooperáciu.

Zdroj: Reprofoto BBC

1. Osem ruských strojov - štyri strategické bombardéry TU-95 a štyri cisternové lietadlá II-78 zaznamenali počas preletu nad Severným morom 29. októbra o druhej hodine greenwichského času. Dva bombardéry pokračovali juhozápadným smerom k portugalskému pobrežiu a následne sa otočili.

2. Minimálne sedem ruských lietadiel bolo zaznamenaných nad Baltským morom.

3. Nad Čiernym morom zaznamenali turecké vzdušné sily štyri ruské lietadlá

Kritika zo strany Západu

Západné vlády obviňujú Rusko z podpory separatistov na východe Ukrajiny. Aj šéf NATO Stoltenberg v Aténach opätovne vyzval Moskvu, aby stiahla svoje jednotky z Ukrajiny a rovnako skritizoval zámer proruských separatistov na východe krajiny usporiadať vlastné voľby.

Zdroj: noviny.sk, BBC, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:55 Krimi
07:25 Noviny TV JOJ
08:15 Labková patrola III.
07:15 Kutyil s.r.o.
08:20 Miláčikovo
09:20 Na chalupe
06:55 Rodinné záležitosti
08:30 Prvé oddelenie
08:55 Prvé oddelenie
06:55 Matematické príšerky I.
07:20 Krtko
07:55 Malí fidlikanti
05:40 Mrkáček Bill
07:25 Tom Sawyer
09:25 Kincsem