Bitka o donecké letisko sa stupňuje, Kyjev zapojil žoldnierov

Bitka o donecké letisko sa stupňuje, Kyjev zapojil žoldnierov

KYJEV / Východoukrajinskí vzbúrenci podnikli v noci dva nové útoky na donecké letisko, ktoré ale podľa Kyjeva zostáva ďalej pod kontrolou ukrajinskej armády. Podľa povstaleckých veliteľov obrancovia letiska odolávajú útokom len vďaka podpore žoldnierov zo Spojených štátov a Poľska.

Hovorca protipovstaleckej operácie Vladislav Selezňov v piatok povedal, že v areáli letiska armáda vykonala rotáciu bojových oddielov a posilnila orabnu kľúčových zón.

"Letisko je naďalej pod kontrolou armádnych jednotiek. Runwaye, terminály a ďalšie objekty odolávajú útokom, ktoré sú lokálneho charakteru," uviedol hovorca.

Podľa povstaleckých vodcov odoláva letisko nielen vďaka podpore zahraničných žoldnierov. Šéf tajnej polície samozvanej Doneckej ľudovej republiky Leonid Baranov v piatok povedal, že cudzincov je medzi obrancami doneckého letiska "ohromné množstvo".

Zdroj: SITA

Do zajatia vraj v minulých dňoch padli ozbrojenci z Poľska. ďalší bojovníci podľa Baranova prišli na pomoc ukrajinskej armáde aj zo Spojených štátov.

"Sú to profesionáli, nielen Američania, hovorí sa tam viacerými jazykmi. Je to potvrdená informácia, takže s istotou môžem povedať, že tam bojujú žoldnieri, ktorí sa odmietajú vzdať," vyhlásil Baranov.

Zdroj: SITA

Stop pokroku

Povstalecký premiér Alexander Zacharčenko uviedol, že bitka o donecké letisko zablokovala akýkoľvek ďalší pokrok, ktorý mali priniesť dohody z Minska.

Dohody na dvoch stretnutiach v bieloruskej metropole dohovorili zástupcovia povstalcov a Kyjeva. Lídri sa dohodli i na zastavení paľby, výmene zajatcov a vytvorení tridsaťkilometrovej nárazníkovej zóny.

"Rozpory sa v skutočnosti len ďalej prehlbujú. Výmena zajatcov a ďalšie dohody ale zostávajú v platnosti, nikto ich nevypovedal," povedal Zacharčenko.

"Na ďalšom stretnutí v Minsku je potrebné hovoriť o doneckom letisku. Keby nebol tento problém, rokovania by pokročili rýchlejšie," konštatoval.

Rokovania v Minsku, pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk, ČTK, Reuters

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:50 Súdna sieň
10:55 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
10:00 Nová záhrada
10:55 Letecké katastrofy III.
12:10 Profesionáli VII.
10:30 Panelák IX.
11:55 Nákupné maniačky
13:20 Záchranári
10:45 Pat a Mat
10:50 Zabi nudu! II.
11:00 Tom a Lili
10:35 E.A. Poe: Podivný experiment
12:35 Svatba na bitevním poli
14:25 Proxima