Oblačno
Bratislava
Alexander
27.2.2024
Turecko pre utečencov zatvára hranice, stotridsaťtisíc Kurdov už utieklo
Zdielať na

Turecko pre utečencov zatvára hranice, stotridsaťtisíc Kurdov už utieklo

ANKARA / Turecko začalo pre masový príliv kurdských utečencov s uzatváraním niektorých hraničných priechodov so susedskou Sýriou. Do krajiny za posledné dva dni utieklo vyše stotridsaťtisíc Kurdov, ktorí sa snažia uniknúť pred postupujúcimi jednotkami radikálov z organizácie Islamský štát, píše britské BBC.

Väčšina utečencov pochádza z okolia pohraničného mesta Ajn al-Arab. V Turecku hľadajú najmä bezpečné útočisko. Niektorí z utečnecov chcú v krajine bojovať proti Islamskému štátu, píše britské BBC.

Ankara v piatok nechala otvoriť asi tridsaťkilometrový úsek hranice, kadiaľ Kurdi utekajú. V pondelok sú naďalej otvorené len dva z deviatich hraničných priechodov, uviedol Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov.

Turecký úrad pre mimoriadne situácie ale tvrdí, že Kurdi majú šancu dostať sa na územie len skrz jediný hraničný priechod v Mursitpinare.

SITA

"Aby sme mohli kontrolovať doklady prichádzajúcich, poskytnúť im nevyhnutnú prvú pomoc a v prípade núdze i očkovanie, je pre sýrskych utečencov otvorený len jeden hraničný priechod," uviedol úrad.

Stotridsaťtisíc utečencov

V priebehu posledných dní do Turecka utieklo zo Sýrie vyše stotridsaťtisíc utečencov. V najbližších dňoch sa očakáva nárast tohto čísla.

Bojovníci z Islamského štátu naďalej postupujú a bezprostredne ohrozujú päťdesiattisícové mesto Ajn al-Arab. Ide pritom o tretie najväčšie kurdské mesto v Sýrii.

SITA

Pre nepokoje sú v pohotovosti bojovníci tureckej Strany kurdských pracujúcich. Zakázaná organizácia, ktorú Ankara považuje za teroristickú, vyzýva svojich členov, aby sa zapojili do boja proti Islamskému štátu v Sýrii.

Kurdi utekajúci do Turecka, pozrite si video:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy