Za nové sankcie príde odveta, vyhráža sa Medvedev

Za nové sankcie príde odveta, vyhráža sa Medvedev

MOSKVA / Európska únia sa v piatok dohodla na tvrdších sankciách voči Rusku. Ruský premiér Dmitrij Medvedev v náväznosti na tento čin v pondelok vyhlásil, že jeho krajina bude na ďalšie sankcie reagovať.

"Ak existujú sankcie, ktoré sa vzťahujú na energetický sektor, alebo ďalšie obmedzenia týkajúce sa ruského finančného sektora, budeme musieť reagovať asymetricky," vyhlásil Dmitrij Medvedev.

Ako príklad uviedol prípadné opatrenia v doprave. "Vychádzame z toho, že sú naše vzťahy s partnermi priateľské. Preto je nebo nad Ruskom otvorené. Ak nás však obmedzia, budeme musieť reagovať. Pokiaľ západní prepravcovia budú lietať mimo náš vzdušný priestor, môže to viesť ku krachu spoločností, ktoré sa tak či tak pohybujú na hrane prežitia. Boli by sme radi, keby si to naši partneri uvedomili," vyhlásil Medvedev. 

V Bruseli rokovali o ďalších protiruských sankciách, pozrite si reportáž:

Podľa ruského premiéra si politici uvedomujú že sankcie nepomáhajú nastoliť mier na Ukrajine. Myslí si, že ide len o zotrvačnosť myslenia a pokušenie využiť moc v medzinárodných vzťahoch.

Sankcie, ktoré Západ nastolil, označil Medvedev za hlúpy nápad. Rusko podľa neho doposiaľ tolerovalo sankcie, ktoré zaviedli Spojené štáty či EÚ, ale ako povedal, takáto chyba sa už nezopakuje.

"V politike sa stávajú horšie veci ako ekonomické reštrikcie, napríklad trhliny v globálnom bezpečnostnom systéme. Dúfam, že to nie je to, čo chcú naši západní partneri dosiahnuť," vyhlásil Medvedev.

"My nie sme tí, ktorí toto všetko začali. Po vlnách sankcií už musia prísť rozhodnutia z našej strany," dodal.

Sankcie zatiaľ nepodpísali

Štáty EÚ mali v pondelok podpísať nový balík sankcií. Tento proces však oddialili. Niektoré krajiny totiž chcú najskôr prediskutovať zrušenie sankcií pre prípad, že súčasné prímerie na Ukrajine vydrží.

Zdroj: noviny.sk, Reuters

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
20:15 Byť zdravý je výhra
19:00 Simpsonovci XXX.
19:30 Profesionáli II.
20:30 Kingsman: Zlatý kruh
19:00 Súdna sieň
20:10 Myšlienky vraha VII.
20:55 Kosti
19:15 Garfield II.
19:35 Arthur a Minimojovia
20:00 Z rozprávky do rozprávky
18:35 Tvoje tvář má můj hlas
20:15 Sbohem, královno
22:10 Hotel Artemis