Porošenko: Od piatku nariaďujem prímerie na Ukrajine

Porošenko: Od piatku nariaďujem prímerie na Ukrajine

KYJEV / Ukrajinský prezident Petro Porošenko v piatok nariadi armáde, aby začala dodržiavať prímerie na východe krajiny. Pokoj zbraní bude ale podľa neho závisieť na tom, či sa začnú vyjednávania zúčastnených strán v Minsku. Povstalci sľúbili pristúpiť na prímerie, pokiaľ sa v Minsku dosiahne dohoda o politickom urovnaní konfliktu.

Porošenko, ktorý je účastníkom summitu NATO vo Walese, upresnil, že prímerie je podmienené plánovaným minským stretnutím zástupcov Ukrajiny, Ruska a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.

"O druhej hodine miestneho času, za predpokladu, že sa stretnutie uskutoční, zavolám na generálny štáb, aby začali bilaterálne prímerie. Dúfame, že v piatok začne realizácia mierového plánu," uviedol Porošenko.

Vodci povstalcov podotkli, že prímerie nariadia v piatok až po tom, čo Kyjev v Minsku príjme niekoľkobodový mierový plán navrhovaný Ruskom.

Stačí podpísať

Premiér povstaleckej Doneckej ľudovej republiky Alexander Zacharčenko a vodca druhej povstaleckej organizácie, nikým neuznanej Luhanskej ľudovej republiky Igor Plotnickij vyhlásili, že o tretej miestneho času sú pripravení nariadiť prímerie.

Ukrajinskí zástupcovia vraj ale "musia podpísať plán politického riešenia konfliktu". Dohoda v Minsku má podľa nich obsahovať tiež podrobnosti o garanciách dodržiavanie pokoja zbraní.

Na summite NATO riešia ukrajinskú krízu, pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk, ČTK, Reuters

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

18:00 PROSTŘENO
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
17:25 Najlepšie svetové videá V.
18:25 Áno, šéfe USA III.
19:30 Profesionáli III.
17:55 Súdna sieň
19:00 Súdna sieň
20:10 Kosti III.
18:00 Najmenší slon na svete
18:10 Viking Vicky
18:25 Ruby z dúhy I.
16:55 Příliš pozdě na loučení
18:35 Životy svatých 2/2
20:20 Tulipánová horečka