Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Bohuš
27.1.2023
Porošenko: Od piatku nariaďujem prímerie na Ukrajine
Zdielať na

Porošenko: Od piatku nariaďujem prímerie na Ukrajine

KYJEV / Ukrajinský prezident Petro Porošenko v piatok nariadi armáde, aby začala dodržiavať prímerie na východe krajiny. Pokoj zbraní bude ale podľa neho závisieť na tom, či sa začnú vyjednávania zúčastnených strán v Minsku. Povstalci sľúbili pristúpiť na prímerie, pokiaľ sa v Minsku dosiahne dohoda o politickom urovnaní konfliktu.

Porošenko, ktorý je účastníkom summitu NATO vo Walese, upresnil, že prímerie je podmienené plánovaným minským stretnutím zástupcov Ukrajiny, Ruska a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.

"O druhej hodine miestneho času, za predpokladu, že sa stretnutie uskutoční, zavolám na generálny štáb, aby začali bilaterálne prímerie. Dúfame, že v piatok začne realizácia mierového plánu," uviedol Porošenko.

Vodci povstalcov podotkli, že prímerie nariadia v piatok až po tom, čo Kyjev v Minsku príjme niekoľkobodový mierový plán navrhovaný Ruskom.

Stačí podpísať

Premiér povstaleckej Doneckej ľudovej republiky Alexander Zacharčenko a vodca druhej povstaleckej organizácie, nikým neuznanej Luhanskej ľudovej republiky Igor Plotnickij vyhlásili, že o tretej miestneho času sú pripravení nariadiť prímerie.

Ukrajinskí zástupcovia vraj ale "musia podpísať plán politického riešenia konfliktu". Dohoda v Minsku má podľa nich obsahovať tiež podrobnosti o garanciách dodržiavanie pokoja zbraní.

Na summite NATO riešia ukrajinskú krízu, pozrite si reportáž:

Súvisiace články

Najčítanejšie