Američania žiadajú pomoc Európy v boji s islamistami

Američania žiadajú pomoc Európy v boji s islamistami

NEW YORK / Spojené štáty americké chcú zostaviť medzinárodnú koalíciu pre boj s radikálmi z organizácie Islamský štát. O získanie európskych spojencov sa pokúsi americký minister zahraničných vecí John Kerry na summite NATO.

IS podľa Kerryho predstavuje hrozbu, ktorá sa netýka len oblasti, v ktorej pôsobí. USA preto hľadajú spojencov do koalície, ktorá poskytne vojenskú, humanitárnu, ekonomickú a diplomatickú pomoc, ktorá pomôže vyhladiť chorobu, ktorú IS predstavuje.

Koalícia by sa mala zamerať na základné otázky, ktoré posilňujú IS a podobné skupiny. Mala by spolupracovať na posilnení irackej armády a umiernenej sýrskej opozície v boji proti IS.

Kerry a minister obrany Chuck Hagel sa budú snažiť získať spojencov na summite NATO, ktorý sa koná budúci týždeň.

Kerry, ktorý IS označuje za úplné peklo, upozornil aj na to, že táto skupina ukázala schopnosť obsadiť a udržať väčšie územie ako akákoľvek iná teroristická organizácia. "Je hrozbou pre krajiny ležiace v oblasti jej pôsobenia. Spoločnou reakciou vedenou USA a vytvorením čo najširšej koalície krajín zabránime šíreniu tejto rakoviny do ďalších krajín," vyhlásil Kerry.

IS sa Američanov nebojí, poslala im už niekoľko krvavých varovných správ. Jednou z nich bolo video znázorňujúce popravu amerického novinára:

UPOZORNENIE: Video nie je vhodné pre maloletých a mladistvých čitateľov

Boj proti teroristom

USA pomáhajú irackej armáde a kurdským jednotkám bombardovaním pozícií IS. Do Iraku poslali tiež špecialistov, ktorí hľadajú najlepšie stratégie boja. V Sýrii zatiaľ uskutočňujú len pozorovacie lety, o zapojení bojových lietadiel sa ešte nerozhodlo.

Pentagon oznámil, že do operácie zahájenej v polovici júna v Iraku už Američania dali 560 miliónov dolárov.

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

10:20 Česko Slovensko má talent ...To naj
12:00 Pán Božský
14:20 Chlapec, ktorý sa stane kráľom
11:05 Dizajnérske duo Nate a Jeremiah I.
12:00 Najkrajší dom v ulici
12:45 Bez servítky
10:55 Vraždy v Brokenwoode V.
13:20 12 podmienok dedičstva: Nekompromisný osud
15:50 Samé šťastie
11:40 Matematické príšerky I.
12:05 Bolek a Lolek
12:20 Krtko
09:45 Fukušima
11:55 Tajemná zahrada
13:40 Tankový prapor