Zatiahnuté
-2°
Bratislava
Oto
5.12.2023
Rusi a Kanaďania sú vo virtuálnej vojne, pre Ukrajinu
Zdielať na

Rusi a Kanaďania sú vo virtuálnej vojne, pre Ukrajinu

OTTAWA/MOSKVA / Ruský prístup k Ukrajine a najmä anexia Krymu vyvolali v západných krajinách pobúrenie. USA, Kanada i Európska únia činy Putinovej družiny odsúdili a výsledkom sú početné protiruské sankcie. Prestrelka sa najnovšie presunula aj do virtuálnej roviny.

Pred pár dňami Ukrajinci zverejnili video ruských výsadkárov, ktorých zadržali na svojej východnej hranici. Ruské vojenské zdroje vyhlásili, že muži hranicu prekročili náhodou a neúmyselne.

Kanaďania však tomuto príbehu neveria. Najskôr nad celou situáciu vyjadril pohoršenie kanadský minister zahraničných vecí John Baird. "Ruská agresia a zastrašovanie voči Ukrajine si vyžaduje kolektívne jednanie," vyhlásil.

Následne jeho krajania na sociálnej sieti Twitter zverejnili mapku, ktorou celý incident s ruskými vojakmi na Ukrajine ironicky okomentovali. "Geografia môže byť občas ťažká. Tu je návod pre ruské jednotky, ktoré sa stratia a omylom vstúpia na Ukrajinu", pripísali k mapke.

Twitter

Ruská odpoveď na seba nenechala dlho čakať. Do 24 hodín od momentu, keď Kanadská delegácia NATO zverejnila kontroverznú mapku s ešte kontroverznejším textom, prišli Rusi s vlastnou mapou. Pri nej stojí: "Pomáhame našim kanadským kolegom zorientovať sa v súčasnej geografii Európy"

Twitter

Polostrov Krym, ktorá Rusi v marci anektovali, je na mape označený ako súčasť Ruska. Abcházsko a Južné Osetsko, ktoré vyhlásili nezávislosť od Gruzínska, avšak nie sú oficiálne uznané, sú na mape šrafované.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy