Zatiahnuté
Bratislava
Henrieta
28.11.2023
Rebeli zostrelili stíhačku v Luhansku, pilot sa katapultoval
Zdielať na

Rebeli zostrelili stíhačku v Luhansku, pilot sa katapultoval

KYJEV / Východoukrajinskí povstalci zostrelili zo soboty na nedeľu nad Luhanskou oblasťou armádnu stíhačku MiG-29, oznámilo ukrajinské velenie. Pilotovi sa podarilo katapultovať. Previezli ho do bezpečia. Stroj sa vracal z bojovej akcie, pri ktorej zničil bojové postavenie povstalcov a veľké množstvo ich bojovej techniky.

Povstalcom sa od začiatku povstania podarilo zostreliť už niekoľko ukrajinských lietadiel, okrem nadzvukovej stíhačky MiG-29 to boli najmä bojové lietadlá Su-25 a niekoľko bezpilotných aparátov.

Zámena s vojenským lietadlom podľa názoru niektorých expertov spôsobila i tragický koniec malajzijského dopravného lietadla, na ktorého palube v polovici júla po zásahu raketou zahynulo takmer tristo ľudí, Na Ukrajine zostrelili lietadlo s 295 pasažiermi, nikto neprežil.

Boje neutíchajú

Z Luhanskej i Doneckej oblasti hlásia ďalšie ťažké boje. V Donecku v noci zo soboty na nedeľu pri ostreľovaní z granátometov a raketometov zahynulo najmenej desať civilistov a osem sa zranilo.

Po celom meste znovu zneli explózie delostreleckých granátov, z ktorých odpálení sa navzájom obviňujú armáda a povstalci.

SITA

Zľahla so zemou

Podľa ukrajinského velenia v noci ostreľovali povstalci raketami obec Chrjaščuvate, ktorá leží juhovýchodne od Luhanska na strategickej ceste spájajúcej mesto s ruskou hranicou.

Práve po nej majú dopraviť humanitárnu pomoc, o ktorej Kyjev a Moskva rokujú, Ukrajina oficiálne prijala humanitárnu pomoc, konvoj poputuje do Luhanska.

Obec Chrjaščuvate bola prakticky zrovnaná so zemou, píše ukrajinský Cenzor. Ostreľovanie je zrejme súčasťou snahy povstalcov dostať pod kontrolu úsek cesty, ktorý v minulých dňoch obsadili jednotky ukrajinskej armády.

Situácia na hraniciach medzi Ruskom a Ukrajinou, pozrite si video:

Súvisiace články

Najčítanejšie správy