Obama hodnotil Rusko. Nesprávne, podľa starých čísiel

Obama hodnotil Rusko. Nesprávne, podľa starých čísiel Zdroj: isifa
WASHINGTON/MOSKVA / Americký prezident Barack Obama poskytol na palube Air Force One rozhovor ekonomickému týždenníku The Economist. Magazín Forbes okamžite upozornil na faktografické chyby, ktorých sa dopustil, keď hovoril o Rusku.

Barack Obama bagatelizoval úlohu Moskvy vo svete. Podľa neho ruský prezident Vladimir Putin ako líder spôsobuje pre svoje krátkodobé politické ciele problémy, ktoré z dlhodobého hľadiska Rusko poškodia.

"Rusko nič neprodukuje," skonštatoval prezident Obama. Ruská federácia je síce tretím najväčším producentom ropy na svete a druhým najväčším producentom zemného plynu, od ktorého je závislých mnoho štátov Európskej únie, nedokáže však vyrobiť a exportovať prakticky nič, čo vyžaduje sofistikované moderné technológie.

Migračná politika

"Imigranti sa do Moskvy nehrnú, nehľadajú tam príležitosti," pokračoval v rozhovore pre The Economist americký prezident, a v tomto bode sa už hrubo mýlil. Pravdepodobne nacharakteristickejšou črtou moderného Ruska sú práve státisíce imigrantov, ktorí prichádzajú do Moskvy a iných miest za prácou a lepším životom.

Rusko je po Spojených štátoch druhou najobľúbenejšou destináciou pre prisťahovalcov, píše sa na stránke prestížneho magazínu The Forbes.

Zastaralé dáta

"Priemerná dĺžka života ruského muža je zhruba 60 rokov a populácia sa zmenšuje," tvrdil Obama. Predpokladaná dĺžka života pri narodení u ruských mužov bola zhruba 60 rokov naposledy v roku 2006. V roku 2013 to už bolo 65,14. 

Rovnako nie je úplne presná ani  informácia o tom, že sa populácia Ruska zmenšuje. Prezident Obama sa opäť odvolával na staré údaje z roku 2010, dokedy populácia Ruska klesala. Od tohto roku podľa Forbesu opäť mierne stúpa. Podľa dostupných štatistických dát sa jej pokles zastavil a v súčasnosti skôr stagnuje.

Zdroj: noviny.sk, The Economist, The Forbes, Demografická ročenka Ruska 2013

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:15 Byť zdravý je výhra
20:25 Šport
19:30 Profesionáli II.
20:30 Kingsman: Zlatý kruh
23:30 Na nože
19:00 Súdna sieň
20:10 Myšlienky vraha VII.
20:55 Kosti
20:00 Z rozprávky do rozprávky
20:10 Macko Uško
20:25 Krtko
18:35 Tvoje tvář má můj hlas
20:15 Sbohem, královno
22:10 Hotel Artemis