Ukrajinská armáda ostreľuje raketami obytné zóny, tvrdia separatisti

Ukrajinská armáda ostreľuje raketami obytné zóny, tvrdia separatisti

KYJEV/SLAVJANSK / Proruskí separatisti na východe Ukrajiny tvrdia, že ukrajinská armáda raketami ostreľovala obytné budovy v Luhansku. Niekoľko budov začalo horieť a niekoľko osôb sa zranilo. Cieľom bol priemyselný objekt.

Ukrajinská armáda pravdepodobne útočila raketometmi Grad, uviedli milície povstaleckej Luhanskej ľudovej republiky.

"Niekoľko budov v meste horí. Sú tam zranení a v uliciach je veľa sanitiek," uviedli predstavitelia povstaleckej domobrany. Cieľom útoku bol zjavne priemyslený objekt neďaleko autobusovej stanice.

"Obyvatelia utekali do protileteckých krytov alebo opustili ostreľovanú oblasť," cituje ITAR-TASS. Ukrajinská armáda ostreľovala luhanské štvrte Krasnodon a Sverdlovka.

Ofenzíva pokračuje

Ukrajinská armáda v sobotu vyhnala separatistov zo Slavjanska. Mesto považovali za baštu povstalcov. Následne ich vyhnali aj z neďalekého Kramatorska. Povstalci týchto regiónov zamierili do oblastného centra.

Kyjev síce v uplynulých dňoch prehlasoval, že sa snaží o zloženie zbraní. Sobotňajšie úspechy ale povzbudili prezidenta Petra Porošenka, ktorý sľúbil, že v ofenzíve povstalcov bude pokračovať.

Kyjev zvíťazil

Vláda v Kyjeve hovorí o jednom z najväčších víťazstiev od začiatku "protiteroristickej" operácie v polovici apríla.

"O eufórii hovoriť nemôžem. Situácia zostáva aj naďalej zložitá. Teroristi sa zabarikádovali vo veľkých mestách," varoval v sobotu Porošenko.

Chránia obyvateľov

Proruskí separatisti sa ale nevzdávajú. Na východe krajiny naďalej bojujú za nezávislosť svojich "ľudových republík", Doneckej a Luhanskej. Stále sa spoliehajú na pomoc z Ruska.

Počas noci sa pod delostreleckou paľbou ocitol "zadný voj" povstalcov, ktorý mal zaistiť ich odchod zo Slavjanska a Kramatorska. Desať bojovníkov zabili a pätnásť zranili, píše The Guardian.

"Nechali sme Slavjansk nášmu milovanému prezidentovi. Ak by sme tak neurobili, zrovná mesto so zemou. Ak sme chceli uchrániť miestnych obyvateľov, museli sme odísť," povedal rebel Vasilij.

Ochrana obyvateľstva

"Náš odpor nebol zlomený. Odišli sme, aby sme uchránili civilné obyvateľstvo," potvrdil predák separatistov Andrej Purgin.

Ukrajinská armáda prebrala doposiaľ kontrolu nad Kramatorskom, Slavjanskom a Mykolajivkou. "Nemáme zatiaľ správy, že by sa ukrajinská armáda prebojovala do centra Donecka," citovala hovorcu separatistov agentúra ITAR-TASS.

Kyjev dobil Slavjansk, pozrite si reportáž:

Zdroj: noviny.sk, ČTK, The Guardian, ITAR-TASS

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Bez servítky
06:20 Noviny TV JOJ
07:00 Krimi
05:35 Kinosála
06:00 Kutyil s.r.o.
07:15 Kutyil s.r.o.
05:30 Premeny domov na Havaji
05:50 Rodinné záležitosti
07:25 Prvé oddelenie
05:00 Zabi nudu! II.
05:05 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:05 Hledá se Yetti
06:50 Šachový princ
08:45 Příběh mořské panny