Na východe Ukrajiny zastrelili asistenta povstaleckého vodcu

Na východe Ukrajiny zastrelili asistenta povstaleckého vodcu

SLAVJANSK, DONECK / V Donecku bol zastrelený asistent povstaleckého vodcu Denisa Pušilina. Išlo o rozbroje medzi súperiacimi rebelmi. Boje prebiehajú aj v Slavjansku, tu zostrelili ukrajinské lietadlo typu Antonov. Piloti sa zachránili. O kríze na Ukrajine diskutovali aj štátnici, ktorí sa zhromaždili vo Francúzsku pri príležitosti osláv vylodenia spojencov počas druhej svetovej vojny.

Podľa ukrajinskej armády bol zostrelený transportný stroj typu An-26, ktorý prevážal humanitárnu pomoc, ozbrojenci tvrdia, že išlo o špehovacie lietadlo.

Pozrite si autentický záznam pádu lietadla:

V stotridsaťtisícovom Slavjansku pokračujú boje a ostreľovania, opisujú obyvatelia mesta. Vládne jednotky údajne rovnako zaútočili na pozície rebelov blízko mesta. Podľa reportéra BBC, ktorý sa nachádza v oblasti, vojaci Slavjansk obkľúčili a na mieste je aj vojenská technika a zbrane.

Koniec krviprelievania

Ukončenie krviprelievania na východe Ukrajiny sa stalo témou rozhovorov politikov, ktorí sa zišli Normandii, aby si pripomenuli 70. výročí vylodenia spojencov.

Prvé krátke stretnutie Putina s Porošenkom prebiehalo aj za prítomnosti nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Françoisa Hollandea. Oba štátnici chcú čo najrýchlejšie ukončenie krviprelievania na východe Ukrajiny. Zhodli sa, že bojové akcie by mali zastaviť vládne sily a aj povstalcov.

Inaugurácia

Aj keď Putin údajne vyjadril určitú spokojnosť so zámermi Petra Porošenka, nezabudol pohroziť opatreniami v prípade podpisu asociačnej dohody medzi Ukrajinou a Európskou úniou.

Porošenko podľa ukrajinských médií k stretnutiu s Putinom povedal, že už v najbližšej dobe očakáva uznanie nedávnych ukrajinských prezidentských volieb Ruskom. V sobotu sa v Kyjeve koná slávnostná Porošenkova inaugurácia.

Prísun zbraní

Ceremoniálu sa zúčastnia zástupcovia 56 štátov sveta, napríklad americký viceprezident Joe Biden či prezident EU Herman Van Rompuy.

Takto prebiehajú prípravy inaugurácie:S Putinom v Normandii hovoril aj americký prezident Barack Obama. Podľa jedného z Obamových poradcov prezident ruskému vodcovi povedal, že k zníženiu napätia na Ukrajine príde, keď Kremeľ uzná Petra Porošenka legálnym ukrajinským prezidentom. Taktiež mu dal jasne najavo, že by Moskva mala prestať podporovať separatistov a zastaviť prísun zbraní a materiálu cez hranice.

Jednostranné odzbrojenie

Proruskí separatisti odmietli výzvy na mier od nového ukrajinského prezidenta a vyhlásili, že boje na východe krajiny budú pokračovať. Petro Porošenko v sobotu apeloval a povstalcov, aby zložili zbrane. "To, čo skutočne chcú, je jednostranné odzbrojenie a vzdanie sa. To sa nikdy nestane," povedal hovorca separatistov v Doneckej oblasti Fjodor Berezin.

"Kým sú ukrajinskí vojaci na našom území, Porošenko chce len podrobenie," uviedol po telefóne z Donecku pre agentúru Reuters.

Zdroj: noviny.sk/ČTK/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:20 Prvé oddelenie
05:50 Bez servítky
06:55 Krimi
05:15 Naši
05:40 Naši
06:10 Kutyil s.r.o. II.
05:30 Presne takto o rok I.
06:15 Premeny domov na Havaji
06:55 Rodinné záležitosti
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
05:40 Mrkáček Bill
07:25 Tom Sawyer
09:25 Kincsem