Európa sa s nevôľou díva na Ficov zbabelý postoj voči Rusku

Európa sa s nevôľou díva na Ficov zbabelý postoj voči Rusku Zdroj: SITA
BRATISLAVA/MOSKVA / Zatiaľ, čo Európska únia sa snaží vyvíjať nátlak na Moskvu, slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák sa stretol s ruským vicepremiérom Dimitrijom Rogozinom, ktorý sa Rumunsku vyhrážal bombardérmi. Cieľom bolo zachovať priateľské slovensko-ruské vzťahy, konštatuje komentár agentúry Reuters.

Slovensko-ruské vzťahy

Slovensko udržuje nadštandardné vzťahy s Ruskom, aj napriek kritike zo strany Európskej únie. Tá sa snažila na začiatku tohto týždňa zatlačiť na Kremeľ a sankcionovať ho za Ukrajinu. Slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák však v tom čase smeroval do Moskvy, kde sa stretol s ruským vicepremiérom Dimitrijom Rogozinom, ktorý má zákaz vstupu do krajín Únie. Vyhrážal sa totiž, že preletí nad štátom NATO v bombardéri. "Nabudúce budem letieť v Tu-160," píše Reuters

Slovensko-ruský zvláštny vzťah je súčasťou trápneho balansovania Slovenska, ktoré si chce zachovať výhody z blízkeho vzťahu s Ruskom, a súčasne chce profitovať aj z členstva v Európskej únii.

Dva dôvody

Slovenko lavíruje z dvoch dôvodov. Po prvé, asi 40 percent plynu importuje Rusko do Európy práve cez Ukrajinu a na Slovensko. Po druhé, premiér Robert Fico sa vyjadril, že obchodné väzby a dovoz ruského plynu by sa mali skôr rozvíjať, než trestať Kremeľ.

Premiér sa za zatvorenými dverami s lídrami krajín V4 vyjadril, že v prípade ďalších sankcií EÚ voči Rusku bude brániť hospodárskeho záujmy Slovenska do "posledného dychu". Nemenovaný európsky diplomat na slová premiéra reagoval, že "by bolo lepšie, keby Fico uprednostňoval elementárnu bezpečnosť v Európe ako ceny plynu pre Slovensko".

Plyn a zbrane

Rogozin je predsedom medzivládnej komisie pre hospodársku, vedeckú a technickú spoluprácu. Za Slovensko je spolupredsedom práve Lajčák. Ich stretnutie teda poukazuje na blízke slovensko-ruské vzťahy.

Komisia sa venuje hlavne problematike zbraní a plynu. Slovensko je závislé na ruských dodávkach zemného plynu a tiež na jeho stíhačkách MiG-29 a protilietadlových systémoch.

Priateľské vzťahy

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky sa vyjadrilo, že návšteva bola neoficiálna a rozhodli sa odložiť tak stretnutie komisie, ktoré malo byť v júni.

Lajčák si návštevu Moskvy obhajoval tým, že pomáha udržiavať priateľské vzťahy medzi Ruskom a Západom. "Slovensko je a chce byť dôveryhodným členom Európskej únie a Severoatlantickej aliancie. Chce však udržiavať priateľské vzťahy s nečlenskými krajinami," uviedol.

Zdroj: noviny.sk, Reuters

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

13:50 Vodný svet
16:30 Diabol nosí Pradu
19:00 Krimi
12:30 Dvaja nosáči a video
14:35 Návrat do budúcnosti 3
17:00 VÍKENDOVÁ VÝHRA
13:45 Keď je pečenie umenie III.
14:05 Keď je pečenie umenie III.
14:40 INKOGNITO
13:50 Volám sa Caillou V.
14:10 Medzi nami zvieratkami
14:20 Rybičky Flip a Flap
12:55 Tajemství úspěchu
14:55 Vzpomínky na Manhattan
16:40 Dvě svatby